{"vars":{{"pageTitle":"PAP i GovTech Polska chcą walczyć z dezinformacją wokół koronawirusa. Powstała aplikacja","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","media","media-spolecznosciowe","pandemia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":48383}} }
300Gospodarka.pl

PAP i GovTech Polska chcą walczyć z dezinformacją wokół koronawirusa. Powstała aplikacja

PAP i GovTech Polska uruchamiają aplikację #FakeHunter, czyli nowe narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie.

Częścią projektu #FakeHunter jest aplikacja, za pomocą której każdy internauta będzie mógł zgłosić do sprawdzenia treść, którą podda w wątpliwość.

Po procesie weryfikacji otrzymamy odpowiedź, zweryfikowaną przez zrekrutowanych przez PAP i GovTech Polska ekspertów oraz dziennikarzy PAP.

Na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że pojawieniu się koronawirusa, towarzyszy ogromnych rozmiarów „infodemia”, czyli globalny zalew informacji. Niektóre z nich są prawdziwe, inne nie.

Wszystkie weryfikowane doniesienia wraz z wynikiem przeprowadzonej ekspertyzy znajdą się w dedykowanym serwisie połączonym z aplikacją #Fakehunter.

– Po specjalnej akcji rekrutacyjnej do pomocy w walce z dezinformacją dołączyło ponad 300 wolontariuszy. Część już została przeszkolona w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. Razem z zespołem ekspertów PAP będą weryfikować przesyłane przez internautów, budzące wątpliwości, informacje o koronawirusie. Projekt jest otwarty, można powiedzieć, że to dopiero pierwsza faza rozwoju całego systemu – tłumaczy Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP.

Partnerami projektu są Demagog, DO OK, Objectivity, Amazon Web Services.

>>> Czytaj też: Epidemia domen ze słowem koronawirus: uwaga na fake newsy i phishing