{"vars":{{"pageTitle":"Paszporty covidowe coraz bliżej – jest porozumienie między PE i Radą UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","paszport-covidowy","paszport-szczepionkowy","wakacje","walka-z-pandemia","zielone-certyfikaty-cyfrowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":137304}} }
300Gospodarka.pl

Paszporty covidowe coraz bliżej – jest porozumienie między PE i Radą UE

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE osiągnęli w czwartek wstępne porozumienie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid, czyli tzw. paszportu szczepionkowego, który ma umożliwić swobodny przepływ osób w Europie podczas pandemii.

„Certyfikat będzie dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę” – podało biuro prasowe Parlamentu Europejskiego (PE).

Regulacje będą wspólne dla krajów Unii, dzięki czemu certyfikat wydany w jednym państwie członkowskim będzie następnie akceptowany w innych krajach UE.

Jakie szczepionki obejmie certyfikat?

Państwa członkowskie powinny honorować świadectwa szczepień wydawane w innych krajach osobom zaszczepionym preparatami zatwierdzonymi do użytku w Unii przez Europejską Agencję Leków. Są to preparaty AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna oraz Pfizer/BionTech.

Do państw członkowskich będzie należało podjęcie decyzji, czy akceptują również świadectwa szczepień innymi szczepionkami wymienionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Inne ograniczenia

Rozporządzenie dotyczące cyfrowego certyfikatu Covid ma obowiązywać przez rok.

Państwa członkowskie UE nie powinny nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią Covid-19 po wprowadzeniu certyfikatów, „chyba że są one konieczne do ochrony zdrowia publicznego”, zgodnie ze wstępnym porozumieniem.

O ewentualnych tego typu środkach będzie trzeba informować inne kraje i Komisję Europejską (KE) najpóźniej z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

„Chociaż osiągnięte dzisiaj porozumienie nie spełnia wszystkich postulatów PE, oznacza jednak z pewnością znaczny postęp dla milionów obywateli UE. Unijny cyfrowy certyfikat Covid przywróci swobodny przepływ osób w UE, ponieważ państwa członkowskie zaczną znosić ograniczenia swobodnego przemieszczania się w całej Europie” – powiedział Juan Fernando Lopez Aguilar, przewodniczący komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE.

KE zobowiązała się zmobilizować co najmniej 100 mln euro w ramach Instrumentu Wsparcia Kryzysowego na zakup testów na Covid-19. Negocjatorzy uzgodnili też, że w razie potrzeby należy uruchomić dodatkowe fundusze na ten cel.

Szczepionki nie dla zysku. KE wskazała, jak produkować szczepionki przeciwko COVID-19 bez patentów