{"vars":{{"pageTitle":"Unijny certyfikat Covid: w Polsce dostępny od 1 czerwca","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","paszport-covidowy","paszport-szczepionkowy","szczepienia","unijny-certyfikat-covid-19","zielone-certyfikaty-cyfrowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":142349}} }
300Gospodarka.pl

Unijny certyfikat Covid: w Polsce dostępny od 1 czerwca

Siedem państw UE – Polska, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja – podjęło decyzję o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty Covid – poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

Chociaż rozporządzenie dotyczące certyfikatów będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności.

We wtorek 1 czerwca zdecydowało się na to siedem państw członkowskich – w tym Polska. Inne państwa zdecydowały się uruchomić cyfrowy certyfikat COVID UE, gdy wdrożą wszystkie funkcje systemu – podała Komisja.

„Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Unijny certyfikat Covid-19

Obecnie od 1 czerwca certyfikat można pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

„On ma dwie wersje – wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR” – powiedział minister.

W tej chwili trwa także proces akceptacji aplikacji mobilnej, która pozwala na odczyt certyfikatu. Ma zostać zakończony do 25 czerwca. Wtedy unijny certyfikat Covid-19 (UCC) ma być możliwy do odczytania w aplikacjach Moje IKP czy M-obywatel – poinformował Adam Niedzielski.

Trwają również prace nad aplikacją, która będzie przeznaczona do odczytu kodu QR z UCC. Będzie ona dostępna po 10 czerwca – wskazał szef resortu zdrowia.

Obecnie nadal występują błędy w odczytaniu kodów QR z certyfikatem, gdyż aplikacje do czytania kodów QR, które w tej chwili funkcjonują, odnoszą się do tego niewystandaryzowanego formatu zaświadczenia – powiedział minister.

Zielony status

Osoby zaszczepione, zdrowe lub ozdrowieńcy będą uzyskiwać „zielony status”. Niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, a kiedy drugie szczepienie, potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu czy obowiązku odbycia kwarantanny następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce szczepionki, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe.

„Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR” – poinformował szef resortu zdrowia.

W przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca obowiązuje po 11 dniach od wykonania badania i utrzymuje się przez 180 dni.

Rozporządzenie UE dotyczące cyfrowego certyfikatu Covid ma obowiązywać przez 12 miesięcy.

Certyfikaty będą dostępne w formacie cyfrowym lub papierowym. Mają potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciw koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła Covid-19. Wspólne ramy unijne umożliwiają państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które są akceptowane w innych krajach UE.

Środki bezpieczeństwa i ochrony danych

Świadectwa będą weryfikowane, by zapobiec oszustwom i fałszerstwom, weryfikowana będzie też autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie.

Dane osobowe uzyskane z certyfikatów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich i nie powstanie centralna baza danych na szczeblu UE.

Wykaz podmiotów, które będą przetwarzać i otrzymywać dane, będzie jawny, tak by obywatele mogli korzystać z praw do ochrony danych, przysługujących im na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.