{"vars":{{"pageTitle":"Październikowa podwyżka stóp przyspieszy powrót inflacji do celu NBP, uważa E. Łon z RPP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gospodarka","inflacja","narodowy-bank-polski","rada-polityki-pienieznej","rynek-pracy","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":207633}} }
300Gospodarka.pl

Październikowa podwyżka stóp przyspieszy powrót inflacji do celu NBP, uważa E. Łon z RPP

Dzięki dokonanej w październiku podwyżce stóp, poziom inflacji szybciej powróci do celu wyznaczonego przez bank centralny, niż gdyby tej podwyżki nie było, wskazuje członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.

„Jestem przekonany, że decyzja o podwyżce stóp procentowych podjęta w październiku tego będzie miała swoje średnioterminowe konsekwencje antyinflacyjne” – napisał Eryk Łon w artykule opublikowanym w portalu wGospodarce.pl.

Jego zdaniem, podwyżka spowoduje, „że szybkość powrotu inflacji do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego będzie większa, niż gdyby decyzja ta nie została podjęta”.

Właściwa skala podwyżki

Skala podwyżki stóp procentowych, dokonanej w październiku, była odpowiednia – pisze członek RPP w swoim artykule.

W październiku 2021 roku RPP podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 procent.

Jak wskazał, na jego decyzję co do dalszych podwyżek, największy wpływ będzie miała najnowsza prognoza i projekcja dla rynku pracy. Istotne będzie to, jak długi czas przebywania inflacji powyżej górnej granicy celu inflacyjnego będą one przewidywały.

O jego postawie na najbliższym, listopadowym posiedzeniu Rady może zdecydować także to, jaką wartość przyjmą w tabeli dotyczącej centralnej ścieżki projekcji inflacji i PKB dane dotyczące sytuacji na rynku pracy.

Czytaj też: