{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG rozpoczął wydobycie z nowego złoża ropy i gazu na Morzu Norweskim","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["gaz-ziemny","norwegia","pgnig","ropa-naftowa","slad-weglowy","wydobycie-ropy-naftowej"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"18 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149615}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG rozpoczął wydobycie z nowego złoża ropy i gazu na Morzu Norweskim

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim. Złoże Gråsel to złoże ropno-gazowe, spółka będzie eksploatować wraz z operatorem Aker BP i partnerami koncesyjnymi.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), uruchomiła wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi produkcję ze złoża Gråsel na Morzu Norweskim – podała grupa.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w złożu Gråsel. Partnerami koncesyjnymi są Aker BP (operator), Equinor i Wintershall DEA.

Gråsel to złoże ropno-gazowe o zasobach 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Położone jest na obszarze wydobywczym Skarv, eksploatowanym od 2013 roku. Dzięki temu Gråsel mogło być podłączone do już działających instalacji wydobywczych, których kluczowym elementem jest jednostka produkcyjno-magazynująca FPSO Skarv, jedna z największych tego typu na świecie.

Intensywne wydobycie a ślad węglowy

„Projekt Gråsel dowodzi, że nawet stosunkowo niewielkie złoża mogą być cennym aktywem, gwarantującym bardzo atrakcyjny zwrot z inwestycji oraz redukcję śladu węglowego” – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie spółki.

„Zwiększenie intensywności wykorzystania istniejącej infrastruktury oznacza ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przypadających na każdą jednostkę wydobytych węglowodorów” – wskazuje prezes PGNiG.

Możliwość wykorzystania gotowej infrastruktury znacząco poprawia rentowność nowych projektów wydobywczych realizowanych w tym regionie. Oprócz Gråsel FPSO Skarv wykorzystywane jest m.in. do eksploatacji złoża gazowego Ærfugl, na którym działa pięć odwiertów, a dwa następne zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku – podaje PGNiG.

Obecnie PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem 36 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z 10 złóż, pięć kolejnych jest w trakcie prac inwestycyjnych i analitycznych. W 2020 roku spółka wydobyła 615 tys. ton ropy naftowej, a więc o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

W marcu 2021 roku spółka PGNiG Upstream Norway zawarła umowę kupna wszystkich aktywów Ineos E&P Norge, obejmujących udziały w 22 koncesjach. W wyniku transakcji, która czeka jeszcze na uzyskanie zgód administracyjnych, zasoby wydobywalne w dyspozycji PGNiG Upstream Norway mogą wzrosnąć z obecnych ok. 214 mln boe do ok. 331 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem, importem, oraz magazynowaniem gazu ziemnego i wydobyciem ropy naftowej, a także świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody PGNiG wyniosły 39,2 mld zł w 2020 roku.