Firma Philip Morris International dołącza do programu współpracy dużych podatników z Krajową Administracją Skarbową.
Jedna z największych firm tytoniowych działających w Polsce poinformowała, że 22 grudnia 2022 r. dołączyła do Programu Współdziałania Ministerstwa Finansów.
Szef Krajowej Administracji Państwowej (KAS) Bartosz Zbaraszczuk podpisał tego dnia umowy także z Budimex oraz POLOmarket.
W sumie do tej pory zawarto sześć takich umów.
W tym gronie Philip Morris jest prekursorem z branży tytoniowej. Ponadto w swoim sektorze jest największym podatnikiem pod względem płatności CIT i akcyzy. Teraz dołączył do najbardziej zaufanych podatników w Polsce.
Czym jest Program Współdziałania?
Program Współdziałania powstał z inicjatywy Ministerstwa Finansów i jest nową formą ścisłej oraz stałej współpracy podatników z Szefem KAS. Skierowany jest do podatników osiągających przychody powyżej 50 mln euro.
Program zakłada wzajemne zaufanie, zrozumienie i transparentność. Chodzi o to, by podatnik przestrzegał prawa podatkowego i prawidłowo rozliczał bieżące zobowiązania, a przy tym miał zapewnione aktywne wsparcie Szefa KAS.
Obsługa zostaje dopasowana do każdej należącej do niego firmy. KAS każdorazowo dostosowuje poziom nadzoru i monitoringu do danego podatnika. Pod uwagę brane są wdrożone przez przedsiębiorstwo środki nadzoru nad wewnętrznymi procesami, w tym nad kwestiami podatkowymi. W praktyce podatnik sam przeprowadza kontrolę swoich rozliczeń. Administracja skarbowa natomiast nadzoruje jedynie jego mechanizmy kontroli wewnętrznej.
Taki model współpracy działa już w kilkudziesięciu krajach, m.in. w Holandii, Hiszpanii, Francji, Austrii, USA i Australii.
Korzyści z dołączenia do Programu
Podatnicy przystępujący do Programu Współdziałania będą mogli cieszyć się dodatkowymi korzyściami. Firmy te otrzymają m.in. możliwość zawierania porozumień w zakresie interpretacji i stosowania prawa podatkowego, stosowania odpowiednich warunków w transakcjach z podmiotami powiązanymi czy wysokości zaliczek na podatek dochodowy.
Dla przedsiębiorców przewidziane są również ulgi w spłacie odsetek. Warto wspomnieć także o korzyściach wizerunkowych, jakie daje firmom udział w inicjatywie zakładającej transparentność ich operacji finansowych.
– Cieszy mnie fakt, że kolejne firmy postawiły na wzajemne zaufanie, zrozumienie i transparentność. Udział w Programie Współdziałania świadczy nie tylko o chęci budowania dobrych relacji z administracją skarbową, ale przede wszystkim o świadomej odpowiedzialności za prawidłowe wykonywanie obowiązków podatkowych – podkreśla Bartosz Zbaraszczuk cytowany w komunikacie.