{"vars":{{"pageTitle":"PKN Orlen zainwestuje w 6 hubów wodorowych. Będą zasilane OZE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","bezemisyjny-transport","emisje","energetyka","inwestycje","orlen","pkn-orlen","slad-weglowy","transport","wodor","zielony-wodor"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"14 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":148040}} }
300Gospodarka.pl

PKN Orlen zainwestuje w 6 hubów wodorowych. Będą zasilane OZE

PKN Orlen rozpoczyna program inwestycyjny Hydrogen Eagle. Zakłada on budowę 6 nowych hubów wodorowych, w tym 3 w Polsce. Inwestycje mają wzmocnić konkurencyjność firmy i zmniejszyć jej wpływ na zmiany klimatu.

Firma PKN Orlen chce w ramach programu Hydrogen Eagle otworzyć sześć hubów wodorowych. Dwa mają powstać w Czechach, jeden na Słowacji i trzy w Polsce – podała spółka.

W ramach projektu planowana jest również budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.

Realizacja programu ma pozwolić Grupie Orlen osiągnąć do 2030 roku moce wytwórcze wodoru na poziomie ok. 50 tys. ton rocznie. Nowe huby wodoru mają być zasilane przez odnawialne źródła energii.

Jedną z form zasilania ma być instalacja elektrolizy, o docelowej mocy około 250 MW, do której energia elektryczna zostanie dostarczona z wykorzystaniem mocy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

Program obejmie także trzy innowacyjne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór. Dwie z nich będą zlokalizowane w Polsce, w Płocku i Ostrołęce.

Wodór – ekonomiczny i ekologiczny

Program Hydrogen Eagle wzmocni powstającą europejską infrastrukturę wodorową European Hydrogen Backbone (EHB). Dzięki temu wesprze budowę potencjału Europy w produkcji zero- oraz niskoemisyjnego wodoru oraz stabilnego łańcucha dostaw.

Zastosowanie niskoemisyjnych technologii wytwarzania pozwoli na redukcję emisji CO2 nawet o 1 milion ton rocznie.

„Wejście w obszar zrównoważonej produkcji wodoru w perspektywie kolejnych dekad zapewni nam przewagi konkurencyjne w obszarze detalicznym, rafineryjnym i energetycznym. Ponadto, pozwoli na znaczącą redukcję śladu węglowego i będzie ważnym krokiem do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku” – powiedział prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek.

Hydrogen Eagle to kolejny etap inwestycji w niskoemisyjny transport wodorowy w Grupie Orlen. Obejmują one także pilotażowe punkty tankowania w Niemczech czy instalacje wytwarzania wodoru we Włocławku, Trzebini i Płocku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 1999 roku.

Orlen i LPP wśród globalnych firm ocenianych ze względu na to jak przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju