{"vars":{{"pageTitle":"PKN Orlen zbuduje stację tankowania wodoru w Wałbrzychu. Otwarcie planowane w 2024 r.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","orlen","pkn-orlen","stacje-tankowania-wodorem","walbrzych","wodor"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"19 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":357548}} }
300Gospodarka.pl

PKN Orlen zbuduje stację tankowania wodoru w Wałbrzychu. Otwarcie planowane w 2024 r.

PKN Orlen zbuduje ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Wałbrzychu, która zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW), podała spółka.

Oddanie stacji do użytku planowane jest w I kwartale 2024 roku. W najbliższych latach stacje wodorowe Orlen powstaną także w Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Do 2030 roku koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł.

– Działamy zgodnie z planem. W naszej strategii wodorowej do 2030 roku zadeklarowaliśmy budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej i konsekwentnie realizujemy ten cel. Wałbrzych to kolejne miasto, w którym zainwestujemy, umożliwiając jego mieszkańcom tankowanie czystego, zeroemisyjnego paliwa – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

– Jesteśmy liderem nowoczesnej mobilności, opartej na zaawansowanych, przyjaznych środowisku technologiach. Ich wdrażanie skutecznie wzmacnia konkurencyjność naszego biznesu i przybliża nas do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Wodór to także ważny krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski – dodał Obajtek.

Wałbrzyska stacja zostanie przystosowana do zasilania autobusów komunikacji publicznej, ale jednocześnie będzie ogólnodostępna i czynna całą dobę, zaznaczono.

Strategia wodorowa koncernu

Grupa Orlen realizuje strategię wodorową w oparciu o program „Hydrogen Eagle”, który zakłada powstanie do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. W ramach programu zbudowana zostanie także sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.

W tym roku PKN Orlen uruchomił swoją pierwszą w Polsce mobilną stację w Krakowie, a w przyszłym roku kierowcy będą mogli korzystać z infrastruktury tankowania wodorem w Poznaniu i Katowicach.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Polecamy też: