{"vars":{{"pageTitle":"PKO BP: Obniżka stóp procentowych najpóźniej w II połowie 2025 r.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","luka-popytowa","najnowsze","nbp","place","polityka-monetarna","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":718404}} }
300Gospodarka.pl

PKO BP: Obniżka stóp procentowych najpóźniej w II połowie 2025 r.

Hamowanie wzrostu płac, brak presji popytowej odzwierciedlony w utrzymywaniu się ujemnej luki popytowej w horyzoncie projekcji do końca 2026 r., zmniejszenie niepewności regulacyjnej w kwestii cen energii – to argumenty za obniżką stóp procentowych najpóźniej w II połowie 2025 r., oceniają ekonomiści PKO Banku Polskiego.

– Krajowa polityka pieniężna jest na tyle restrykcyjna, że w niedalekiej przyszłości koszty gospodarcze mogą przewyższać korzyści z silniejszego oddziaływania wysokiego poziomu stóp na inflację. W tych warunkach zasadne wydaje się przynajmniej dostrajające złagodzenie warunków monetarnych, najpóźniej w II poł. 2025 – czytamy w raporcie banku pt. „Makro Focus: Nieoczywiste konsekwencje wysokich stóp procentowych”.

W raporcie wskazano, że „niepewność związana z czynnikami regulacyjnymi obniżyła się na tyle, aby stwierdzić, że najbardziej pesymistyczne scenariusze inflacyjne NBP nie zmaterializują się”.

Restrykcyjna polityka pieniężna

Ekonomiści oceniają, że restrykcyjność polskiej polityki pieniężnej może być najwyższa od ponad 20 lat.

– Alternatywny wskaźnik bazujący na odchyleniach realnej stopy procentowej od stopy naturalnej sugeruje, że restrykcyjność warunków monetarnych w Polsce może być obecnie najwyższa od ponad 20 lat. W warunkach niewielkiego poluzowania po stronie polityki fiskalnej, skrajnie jastrzębia postawa RPP przekłada się na mocno restrykcyjny policy mix – czytamy dalej.

Zdaniem ekonomistów PKO BP, restrykcyjna polityka pieniężna może doprowadzić do wzrostu znaczenia kredytu zagranicznego, „w szczególności biorąc pod uwagę strukturę finansowania przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, co może obniżać efektywność krajowej polityki pieniężnej oraz zaburzać mechanizmy konkurencji względem krajowych podmiotów”.

Symulacja dotycząca stóp procentowych

W raporcie wykazano też wyniki przeprowadzonej przez PKO BP modelowej symulacji dla scenariusza stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie do końca 2026, w porównaniu z zakładanym przez bank scenariuszem optymalnym, w którym pierwsza obniżka stóp procentowych ma miejsce pod koniec 2024 r., a po niej następują trzy kolejne w 2025 r.

– Bardziej kompleksowa ocena wpływu wysokich stóp na gospodarkę została oparta o symulację modelową, porównującą kształtowanie się głównych zmiennych makroekonomicznych w scenariuszu zakładającym utrzymanie bieżącego poziomu stóp aż do 2026 na tle scenariusza optymalnego (wg naszej oceny), zakładającego jedną obniżkę stóp pod koniec 2024 oraz trzy w 2025. Wyniki wskazują, że w scenariuszu bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, poziom PKB na koniec 2026 byłby o blisko 2,0 proc. niższy. Jednocześnie poziom cen byłby jedynie o blisko 0,4 proc. niższy, a kurs euro/pln o 4 gr mocniejszy niż w scenariuszu optymalnym – podsumował bank.

To też może Cię zainteresować: