{"vars":{{"pageTitle":"PKO BP podniósł prognozę PKB Polski w 2020 roku. "Recesja będzie relatywnie płytka"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["ekonomia","gospodarka","makroekonomia","pkb","pko-bp","polska","prognozy","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":63512}} }
300Gospodarka.pl

PKO BP podniósł prognozę PKB Polski w 2020 roku. „Recesja będzie relatywnie płytka”

Ekonomiści PKO BP zrewidowali swoja prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2020 roku do -2,9 proc. w ujęciu rocznym z -3,9 proc. poprzednio – wynika z raportu banku.

Ekonomiści podtrzymali swoje przewidywania z czerwca, że recesja w 2020 roku będzie relatywnie płytka, a w 2021 nastąpi silne odbicie.

„Widzimy, że od kwietniowego dna kryzysu wiele branż znacząco odbudowało aktywność. (…) Szacujemy jednak, że drugie dno kryzysu będzie płytkie (-3,3 proc. rok do roku w IV kwartale 2020), a w całym 2020 spadek PKB wyniesie -2,9 proc.” – prognozują eksperci.

Wskazują, że bezprecedensowe poluzowanie polityki fiskalnej i monetarnej w kraju i za granicą oznacza, że w 2021 roku gospodarka powróci na ścieżkę szybkiego wzrostu.

„Choć rynek pracy dopiero zacznie się wtedy odbudowywać, to redukcja stopy oszczędności gospodarstw domowych ze szczytów odnotowanych w II kwartale 2020 (efekt oszczędności ostrożnościowych i lockdownu ograniczającego możliwość wydawania pieniędzy) i spadek inflacji będą wsparciem dla konsumpcji prywatnej” – napisali.

Ich zdaniem również ożywienie gospodarki w trzecim kwartale tego roku potwierdziło tezę, że gospodarka relatywnie szybko wyjdzie z pandemicznego dołka.

„Miesięczne dane za lipiec i sierpień pokazały, że przemysł i handel powróciły do wzrostów, a dzienne i tygodniowe dane wskazują, że aktywność gospodarcza we wrześniu ustabilizowała się lekko poniżej poziomów z sierpnia. Szacujemy, że w III kwartale 2020 nastąpił wzrost PKB o ok. 8 proc. w ujęciu kwartał do kwartału, co poprawiło roczną dynamikę PKB do -1,9 proc. rok do roku” – napisali w raporcie ekonomiści PKO BP.

Jako główne źródła niepewności ekonomiści PKO BP wskazują dalszy rozwój pandemii, zmiany skłonności do oszczędzania, spadek udziału płac w PKB i ryzyko „twardego brexitu”.

Czytaj także:

GUS podał najnowsze dane. „Sytuacja w budownictwie zmienia się na gorsze”