{"vars":{{"pageTitle":"Plan budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jest wniosek dotyczący analiz bezpieczeństwa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","energia-atomowa","najnowsze","polski-program-energetyki-jadrowej","polskie-elektrownie-jadrowe"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"26 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":360779}} }
300Gospodarka.pl

Plan budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jest wniosek dotyczący analiz bezpieczeństwa

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyły do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o uzyskanie ogólnej opinii dotyczącej zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa planowanych elektrowni jądrowych, podała spółka.

Weryfikacja analiz bezpieczeństwa ma za zadanie potwierdzić, że zaprojektowane rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego spełniają najbardziej wyśrubowane standardy. Obowiązek przeprowadzenia przez inwestora analiz bezpieczeństwa przed wystąpieniem do prezesa PAA z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego oraz poddania ich niezależnej weryfikacji przez podmioty nie biorące udziału w opracowaniu projektu obiektu jądrowego wynika z art. 36d ustawy – Prawo atomowe – czytamy w komunikacie PEJ.

Dokumentacja, która powstanie w wyniku tego procesu – to jest opis oraz wyniki analiz bezpieczeństwa – zostanie następnie przedłożona przez spółkę wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.

Cele weryfikacji

Mając więc na względzie najwyższe standardy bezpieczeństwa, spółka założyła, że niezależna weryfikacja analiz bezpieczeństwa obejmie dwa główne aspekty. Pierwszym z nich jest weryfikacja tzw. deterministycznych analiz bezpieczeństwa, czyli tego, jak zachowa się reaktor jądrowy w różnych, nawet najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach – podano

Natomiast drugim są tzw. probabilistyczne analizy bezpieczeństwa, które umożliwiają określenie mocnych i słabych stron danej instalacji, oceniając prawdopodobieństwo wystąpienia różnych zdarzeń z uwzględnieniem ich konsekwencji. Porównanie wyników tych analiz ze standardami bezpieczeństwa umożliwi wykazanie, że zaprojektowane zabezpieczenia są na odpowiednio wysokim poziomie – czytamy dalej.

Analizy bezpieczeństwa są częścią procesu oceny bezpieczeństwa obiektu jądrowego, wykonywanej systematycznie na etapie projektowania, a następnie w toku eksploatacji obiektu jądrowego. Ich celem jest zapewnienie, że wszystkie wymagania bezpieczeństwa jądrowego będą spełnione od rozpoczęcia do zakończenia eksploatacji obiektu jądrowego, wyjaśniono.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe.

Harmonogram

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

Decyzja w sprawie wyboru technologii do budowy elektrowni jądrowej powinna zapaść w październiku br., poinformowała we wrześniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oceniła, że rozpoczęcie budowy elektrowni w roku 2026 jest realistyczne.


O planach budowy elektrowni jądrowej w Polsce przeczytasz tu: