{"vars":{{"pageTitle":"Po spadku cen obligacji. Premier zabrał głos","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bruksela","finanse","makroekonomia","mateusz-morawiecki","nbp","obligacje","premier","surowce","unia-europejska","waluty"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"21 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":373888}} }
300Gospodarka.pl

Po spadku cen obligacji. Premier zabrał głos

Będziemy robić wszystko, aby ograniczyć deficyt na rachunku bieżącym i na rachunku handlowym – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Premier odniósł się do pytania dotyczącego ewentualnych działań zmierzających do ustabilizowania sytuacji na rynkach finansowych, np. w kontekście wyceny polskich obligacji skarbowych.

– W tak trudnych okolicznościach wszelkie niestandardowe działania mogą być dostrzeżone przez rynki i ukarane. Nie mamy w związku z tym planów interwencji o charakterze ekstraordynaryjnym, bo to się może przełożyć na osłabienie waluty i wzrost inflacji – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że cała Europa doświadcza kryzysu makroekonomicznego, co widać np. po gwałtownym osłabieniu funta w ostatnim czasie. Poza tym premier przypomniał o spadku wartości japońskiego jena czy koreańskiego wona.

– Będziemy starać się łagodzić nadmierne fluktuacje na rynku poprzez odpowiednie mechanizmy polityki fiskalnej, monetarnej – tutaj rola należy do banku centralnego, regulacyjnej i inwestycyjnej. Będziemy robić wszystko, aby ograniczyć deficyt na rachunku bieżącym, na rachunku handlowym. Póki nie było wzrostów cen surowców energetycznych, to mieliśmy nadwyżki na rachunku bieżącym. Więc będziemy robili wszystko, aby ceny energii, gazu, energii cieplnej czy paliw były jak najniższe – powiedział Morawiecki.

Premier wyjaśnił, że dzięki działaniom mającym na celu obniżenie cen energii elektrycznej udało się doprowadzić do obniżenia oczekiwań inflacyjnych. Dodał, że cieszy się także z dużego zainteresowania bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi w Polsce, bo to jest „ważne dla stabilności całego układu gospodarczego”.

– Zarządzanie długiem i deficytem będzie się charakteryzować ogromną odpowiedzialnością. Z ostatnich danych wynika, że po wrześniu mamy nadwyżkę w budżecie. Ona się przekształci w deficyt, ale nie tak duży, jak rynki prognozowały. Zarządzanie długiem będzie uwzględniało także wszelkie możliwe kierunki pozyskania kapitału. Minister finansów (Magdalena Rzeczkowska – red.) była w USA na road show, w trakcie którego prezentowała nasz punkt widzenia na rynkach finansowych, i to także trafiło na dobry grunt – dodał Morawiecki.

Z danych NBP wynika, że w sierpniu 2022 r. deficyt rachunku bieżącego sięgnął 18,7 mld zł. Z szacunków ekonomistów PKO BP po sierpniu wynikało, że w ujęciu 12-miesięcznym deficyt rachunku bieżącego sięgnął 3,9 proc. PKB. Zgodnie z piątkowymi danymi resortu finansów po wrześniu br. budżet państwa odnotował nadwyżkę na poziomie 27,5 mld zł.

Trwa wyprzedaż obligacji. Bloomberg: polski dług traci na wartości najszybciej na świecie