{"vars":{{"pageTitle":""Podatek Belki" raczej z nami zostanie. "Kwestie podatkowe nie są najważniejsze dla rozwoju rynku kapitałowego"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["izba-domow-maklerskich","podatek-od-zyskow-kapitalowych","podatki","system-podatkowy"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"4 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":99525}} }
300Gospodarka.pl

„Podatek Belki” raczej z nami zostanie. „Kwestie podatkowe nie są najważniejsze dla rozwoju rynku kapitałowego”

Podatek od dochodów kapitałowych, którego zniesienia od lat domaga się Izba Domów Maklerskich, najprawdopodobniej pozostanie w polskim systemie podatkowym w niezmienionej formie – wynika z wypowiedzi uczestników XXI konferencji IDM. 

W jednym z paneli dyskusyjnych pt. „Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego – wyzwania na obecnym etapie” wzięli udział Paweł Borys – prezes PFR, Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego KNF, Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Paneliści zostali zapytani o możliwość zniesienia lub znaczącej obniżki podatku od zysków kapitałowych (wynosi on 19 proc. od dochodów z inwestycji).

„Nie jestem zwolennikiem pomysłu zniesienia podatku od zysków kapitałowych. Można rozważyć zasadność jakichś preferencji dla długoterminowych inwestycji, ale kwestie podatkowe nie są obecnie kluczowym czynnikiem blokującym rozwój rynku kapitałowego” – powiedział Paweł Borys.

Zdanie to podziela Rafał Mikusiński z KNF, wskazując, że zamiast ingerować w konstrukcję podatku trzeba większą wagę przywiązywać do edukacji i ochrony inwestorów.

Maciej Trybuchowski także uważa, że dyskusja o zniesieniu czy modyfikacji „podatku Belki” nie ma dla rynku kapitałowego znaczenia fundamentalnego.

„Zniesienie tego podatku nie spowoduje wzrostu napływu kapitału na giełdę. Rynek kapitałowy jest na tyle złożony, że bez edukacji inwestorów same zachęty podatkowe nie wystarczą. Większy nacisk trzeba kłaść na edukację i świadome inwestowanie niż proste zachęty podatkowe” – powiedział prezes KDPW.

Również Piotr Tomaszewski z BFG zgodził się ze stanowiskiem przedmówców, wskazując, że bezpieczeństwo inwestorów i ich edukacja są bardziej istotne.

Z tej tendencji wyłamał się jedynie prezes IDM. Waldemar Markiewicz argumentował, że polskie małe i średnie spółki potrzebują kapitału i z racji swoich rozmiarów „są skazane” w tej chwili na kapitał krajowy. Wskazał na dwa elementy kluczowe dla napływu kapitału – odpowiednią transparentność rynku wspierającą zaufanie do niego i właśnie ulgi podatkowe.

„Podatek Belki w kontekście rozwoju rynku kapitałowego przeszkadza. Należy go zlikwidować albo obniżyć np. o 50 proc., bo on de facto blokuje rozwój naszego rynku” – wskazał Markiewicz.

Podatek od zysków kapitałowych funkcjonuje od 2002 roku. Jego pomysłodawcą był minister finansów w rządzie Leszka Millera, Marek Belka, stąd jego potoczne nazewnictwo.

Giełda a rozwój gospodarczy – co trzeba zmienić, by polski rynek kapitałowy stał się zagłębiem innowacji? [WYWIAD]