{"vars":{{"pageTitle":"Podatek od nadmiarowych zysków. Minister Sasin zdradził szczegóły","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["jacek-sasin","jastrzebska-spolka-weglowa","najnowsze","orlen","podatek-od-nadmiarowych-zyskow","spolki-gornicze","spolki-paliwowe"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"2 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":502295}} }
300Gospodarka.pl

Podatek od nadmiarowych zysków. Minister Sasin zdradził szczegóły

Spółki górnicze i paliwowe zapłacą podatek od nadmiarowych zysków. Jeszcze w marcu mamy dowiedzieć się, jak w praktyce będzie to wyglądało i czy nowe rozwiązania obejmą poprzedni rok. 

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że rząd pracuje nad projektem dotyczącym wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków spółek górniczych i paliwowych.

JSW i Orlen

Rozwiązanie to ma nie dotyczyć spółek energetycznych, bo one pokrywają część kosztów regulowanej ceny energii i gazu ziemnego.

– Teraz jest kwestia spółek górniczych, bo część z tych spółek rzeczywiście również na mocno rosnących cenach węgla zarobiła bardzo dużo, głównie chodzi tutaj o węgiel koksujący. […] Zyski Jastrzębskiej Spółki Węglowej są rzeczywiście rekordowe w zeszłym roku, w tym roku zapowiadają się również rekordowo. No i jest kwestia Orlenu rzeczywiście, czyli tak naprawdę przetwórstwa […], przerobu ropy naftowej – powiedział Sasin w Radiu Plus.

Projekt regulacji w tym zakresie przygotowywany jest na poziomie międzyresortowym.

– Pracujemy w tej chwili – Ministerstwo Klimatu [i Środowiska] konkretnie – ale we współpracy z Ministerstwem Finansów i z moim resortem. Współpracujemy nad stworzeniem takich mechanizmów, które również tutaj wyrównałyby te dysproporcje czy te zyski, które wynikają nie chociażby z rozszerzenia działalności, z jakichś nowych rozwiązań, tylko ze wzrostu cen paliw – wyjaśnił.

Prawo nie działa wstecz?

Zdaniem wicepremiera prawdopodobnie te rozwiązania obejmą również rok poprzedni, czyli 2022. Zastrzegł jednak, że „nie chce tego przesądzać”.

Dodał, że spółki te potrzebują środków na inwestycje chociażby w energetykę. Przypomniał, że Orlen ma w planach ogromne inwestycje w offshore, czyli w energetykę wiatrową na morzu.

– Jeżeli chcemy mieć tańszą energetykę na przyszłość, chcemy mieć bezpieczeństwo energetyczne, chcemy transformacji energetycznej, czyli właśnie odchodzenie od węgla […], to musimy ten węgiel czymś zastąpić. Żeby go zastąpić trzeba zainwestować ogromne pieniądze […], nie tylko w atom, ale również w inne źródła energii, w tym energię odnawialną – powiedział.

– Musimy tutaj balansować, czyli zostawić jednak te pieniądze na inwestycje w spółkach – dodał.

Proponowane rozwiązania mają zostać zaprezentowane już wkrótce.

– Myślę, że w marcu będziemy w stanie projekt już przedstawić – zakończył.

Polecamy: