{"vars":{{"pageTitle":"Nie będzie podatku od subwencji z Tarczy finansowej. Jest rozporządzenie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes-koronawirus","cit","ministerstwo-finansow","pit","tadeusz-koscinski","tarcza-finansowa","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"19 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":163527}} }
300Gospodarka.pl

Nie będzie podatku od subwencji z Tarczy finansowej. Jest rozporządzenie

Nie będzie podatków od umorzonych subwencji z Polskiego Fundusz Rozwoju. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie tej w sprawie.

Rozporządzenie stanowi o zaniechaniu poboru podatku od dochodów z umorzonych subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) – podał resort finansów.

„Adresatami tego rozwiązania są przedsiębiorcy, beneficjenci wsparcia w ramach tarczy 1.0 oraz tarczy 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, dla których wartość umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji stanowi co do zasady przychód podatkowy. Zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od 1 czerwca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku” – wskazało ministerstwo.

Wydatki pokryte środkami z subwencji podlegać mogą zaliczeniu do podatkowych kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych także w okoliczności zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonej subwencji.

Rezygnacja z poboru podatku ma zapewnić podmiotom gospodarczym zwiększone możliwości finansowania działalności. Zdaniem ministra Tadeusza Kościńskiego, to „pozytywnie wpłynie na ich rozwój i poziom zatrudnienia, a w konsekwencji powinno przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju”.

Komisja Europejska zatwierdziła polską tarczę o wartości 5 mld zł