{"vars":{{"pageTitle":"Podwyżki płac? Tak, ale coraz mniejsze. Przedsiębiorcy mówią o swoich planach na najbliższe miesiące","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koniunktura","makroekonomia","najnowsze","nbp","place","rynek-pracy","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"17 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":718731}} }
300Gospodarka.pl

Podwyżki płac? Tak, ale coraz mniejsze. Przedsiębiorcy mówią o swoich planach na najbliższe miesiące

Wzrosła liczba firm, które chcą podwyższyć płace. Wzrost wynagrodzeń już w III kwartale planuje 36,4 proc. przedsiębiorstw ankietowanych przez Narodowy Bank Polski.

Według danych zebranych przez NBP odsetek firm deklarujących podniesienie wynagrodzeń w III kw. br. wzrósł do 36,4 proc. z 35,7 proc. kwartał wcześniej. Ale przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac obniżyła się do 6 proc. z 6,6 proc..

– Mimo słabnących nacisków płacowych nieznacznie zwiększył się udział respondentów planujących podniesienie wynagrodzeń w III kw. (do 36,4 proc. z 35,7 proc. w poprzednim badaniu) […]. Wzrost tego udziału dotyczył wszystkich analizowanych klas wielkości firm, a w przekroju branżowym najsilniej wzrósł on w gospodarce wodnej (o 17,2 pkt proc.), górnictwie (o 16,4 pkt proc.) i energetyce (o 7,9 pkt proc.). Największy spadek udziału firm prognozujących wzrost wynagrodzeń odnotowano w budownictwie (o 3,4 pkt proc.) – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Niższe podwyżki wynagrodzeń

Spadła przy tym przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac. Obniżyła się ona do 6 proc. z 6,6 proc. w II kw., przy medianie na poziomie 5 proc. W grupie firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń 36 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 59 proc. firm – o 5-10 proc., a jedynie 5 proc. – o ponad 10 proc.

Natomiast odsetek respondentów przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy obniżył się w porównaniu do poprzedniego kwartału (do 65,5 proc. z 67 proc. w II kw.), kształtując się na poziomie długookresowej mediany.

Jednocześnie obniżyła się średnia wysokość planowanej podwyżki (do 6,6 proc. z 7,5 proc.) oraz jej mediana (do 5 proc. z 6 proc.). W grupie firm prognozujących podniesienie płac w perspektywie roku 22 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 72 proc. firm – o 5-10 proc., a jedynie 6 proc. – o ponad 10 proc., czytamy w raporcie NBP.

Polecamy: