{"vars":{{"pageTitle":"Podwyżki stóp w Polsce większe po danych o inflacji? Goldman Sachs obstawia taki scenariusz","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["goldman-sachs","inflacja","kredyty","makroekonomia","narodowy-bank-polski","nbp","oprocentowanie","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":285218}} }
300Gospodarka.pl

Podwyżki stóp w Polsce większe po danych o inflacji? Goldman Sachs obstawia taki scenariusz

Inflacja w Polsce w marcu wzrosła do 10,9 proc. To wystarczający powód, żeby Rada Polityki Pieniężnej podniosła w kwietniu stopy procentowe bardziej, niż oczekuje tego teraz rynek, uważają analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Decyzję o podwyżce stóp procentowych RPP będzie podejmować podczas posiedzenia 6 kwietnia. Rynek spodziewa się, że po lutowej podwyżce o 50 pkt bazowych Rada wróci do poprzedniego rytmu i podniesie stopy o 50 pkt.

Jednak według Goldman Sachs dane GUS o inflacji w marcu mogą skłonić RPP do bardziej radykalnego kroku.

– Dzisiejsza informacja zwiększa presję na NBP, aby zaostrzyła politykę i oczekujemy, że RPP dokona dodatkowej podwyżki stóp o 75 pkt bazowych do 4,25 proc. Choć gdy złoty odrobił część strat poniesionych na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, a presja na wzrost cen surowców nieco osłabła, to jesteśmy daleko od stanu, w którym inflacja pod kontrolą i oczekujemy, że jej silna dynamika utrzyma się przez kolejny kwartach – napisali analitycy GS w komentarzu do danych GUS.

Według nich docelowy poziom stopy referencyjnej, czyli głównej stopy NBP, wyniesie co najmniej 5,5 proc.

Obecnie stopa referencyjna wynosi 3,5 proc.

Inflacja w marcu w Polsce ostro w górę. Szok na rynku paliw głównym powodem