{"vars":{{"pageTitle":"Polacy po 50. zakładają mikrofirmy. To ich sposób na aktywność zawodową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywnosc-zawodowa","jdg","jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","praca","seniorzy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":623025}} }
300Gospodarka.pl

Polacy po 50. zakładają mikrofirmy. To ich sposób na aktywność zawodową

Osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. 40 proc. z nich stanowią kobiety – podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dlaczego te osoby się na to decydują?

Jak podaje PIE, tylko co piąty przedsiębiorca po 50. roku życia zatrudnia pracowników. Przy tym Polacy są bardziej skłonni do zakładania własnej firmy niż ich rówieśnicy z innych krajów Unii Europejskiej.

Jedna czwarta aktywnych zawodowo Polaków 50+ prowadzi działalność gospodarczą. Dla UE ten wskaźnik wynosi 18 proc. Jednocześnie częściej niż osoby w innych krajach zatrudniają pracowników.

Chęć rozwoju i potrzeba niezależności

W zeszłym roku osoby po 50. roku życia założyły ponad 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), wynika z danych CEIDG. To 12 proc. wszystkich JDG założonych w tym czasie. Częściej na taką formę decydowali się mężczyźni, choć kobiety są w większości, jeśli chodzi o zakładanie działalności w wieku emerytalnym.

Dlaczego się na to decydują? Motywy wiążą się z osobistymi predyspozycjami – stwierdza PIE. Zależą też od sytuacji rodzinno-społecznej, zawodowej i finansowej ankietowanych osób.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Najczęstszym wymienianym powodem w badaniu PIE była potrzeba niezależności (71 proc.). Duża część osób (69 proc.) chce też wykorzystać swoje doświadczenie, a 63 proc. założyło JDG, by utrzymać aktywność zawodową po utracie pracy na etacie. Ponad połowa ankietowanych chciała osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Często decyzja o założeniu JDG przez osoby 50+ jest podyktowana koniecznością, a nie potrzebą.

Obserwuje się wypychanie z rynku pracy osób 50+ spowodowane negatywnymi stereotypami dotyczącymi starszych pracowników (tzw. ageizm) oraz wymuszanie przez pracodawców zakładania własnej działalności z uwagi na cięcia kosztów przez przedsiębiorców. Założenie własnej firmy staje się wtedy jedyną opcją, aby móc dalej zarabiać – stwierdza Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego PIE, cytowana w komunikacie.

Brakuje pieniędzy na start

Osoby po 50. roku życia prowadzący JDG mierzą się z trudnościami. Najczęstsze problemy to pozyskanie kapitału zewnętrznego, zawiłe procedury administracyjne oraz trudności z pozyskaniem klientów. Brak pieniędzy na autopromocję sprawia, że trudno jest znaleźć pracowników. Co trzeci przedsiębiorca mierzy się też z brakiem lokalu do prowadzenia działalności.

70 proc. badanych przedsiębiorców powyżej 50 lat jest bardzo zadowolonych z założenia własnej firmy. Tyle samo wskazuje, że praca na swoim daje większe możliwości rozwoju. 76 proc. uważa, że własny biznes daje większą satysfakcję, niż praca na etacie – podaje PIE.

Jednocześnie uważają, że praca we własnej firmie sprzyja aktywności zawodowej, a własny biznes pozwala pracować nawet na emeryturze. Dbają o dobre zarządzanie firmą i jej rozwój.

Blisko 80 proc. przedsiębiorców stale uczy się nowych umiejętności i zdobywa wiedzę, a ¾ badanych stara się, aby ich firma stale się rozwijała. Warto dodać, że przedsiębiorcy, dokonując wyboru branży częściej kierują się analizą szans odniesienia sukcesu na rynku, a zdecydowanie rzadziej przypadkiem – mówi Anna Szymańska, starsza analityczka w zespole foresightu gospodarczego PIE.

Czytaj także: