{"vars":{{"pageTitle":"Badanie: Polacy niechętnie pracują zdalnie - do biura chodzi codziennie co drugi pracownik","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania","dane","lockdown","pandemia","pandemia-koronawirusa","polska","praca","praca-zdalna","skanska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":105021}} }
300Gospodarka.pl

Badanie: Polacy niechętnie pracują zdalnie – do biura chodzi codziennie co drugi pracownik

Do biura codziennie chodzi co drugi pracownik biurowy i jest to wzrost o 26 proc. w porównaniu do okresu wiosennego w 2020 roku. Tylko 15 proc. badanych uważa pracę zdalną za bardziej efektywną – wynika z badania przeprowadzonego przez Skanska.

Według danych Skanska, około 86 proc. polskich pracowników pojawia się dziś z różną częstotliwością w biurze mimo pandemii, z czego ponad połowa zjawia się tam codziennie.

Badanie zostało przeprowadzone w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej – w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech. Co ciekawe, to właśnie Polacy wyróżniają się w tym względzie najwyższym wynikiem w porównaniu do innych przebadanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Polacy najliczniejszą grupą pracującą w biurach

Wśród pracowników biurowych w regionie CEE obserwowane jest znużenie pracą z domu – odsetek osób, który w pierwszej fali lockdownu pracował tylko z domu i pozostał w takim modelu pracy, istotnie spadł. W przypadku Polski, pomimo restrykcji i utrudnień, ponad połowa pracowników codziennie uczęszcza do biura.

„To o 32 proc. więcej niż w okresie pierwszego lockdownu w Polsce w ubiegłym roku. 86 proc. polskich respondentów pojawia się w biurze z różną częstotliwością, zależnie od obranego modelu pracy w swojej firmie. Blisko 20 proc. respondentów w Polsce wskazało ograniczenia związane z pracą zdalną jako jeden z największych problemów w trakcie pandemii koronawirusa – jest to najwyższy wynik wśród przebadanych krajów” – czytamy w badaniu.

„W przypadku modelu hybrydowego, to właśnie Polacy najchętniej będą pracować w biurze. Respondenci przyznali, że chcieliby spędzać tam około 2/3 czasu pracy w ciągu tygodnia. Średnia dla regionu CEE to połowa czasu w biurze, a połowa w trybie pracy zdalnej” – napisali analitycy Skanska.

Praca zdalna utrudnia odpoczynek

Respondenci we wszystkich krajach byli zgodni, że największym wyzwaniem są trudności z oddzieleniem czasu pracy od czasu wolnego.

W związku ze złamanym rytuałem wychodzenia z biura na koniec dnia, pracownicy mają problem z przystosowaniem się do nowych warunków i odpoczynku w czasach pandemii. Średnio 45 proc. badanych wskazało ten problem jako najbardziej dokuczliwy.

Prezes Goldman Sachs: Praca zdalna to aberracja, a nie nowa normalność