{"vars":{{"pageTitle":"Polacy przychylni Unii. W zeszłym roku aż 92 proc. popierało członkostwo w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["eurobarometr","najnowsze","panstwa-czlonkowskie","polski-instytut-ekonomiczny","sondaz","unia-europejska","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"27 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":555005}} }
300Gospodarka.pl

Polacy przychylni Unii. W zeszłym roku aż 92 proc. popierało członkostwo w UE

W ciągu 20 lat od momentu ogłoszenia akcesji Polski do Unii Europejskiej poparcie obywateli dla członkostwa w UE bardzo wzrosło. Według badań CBOS, stosunek ten od 2006 r. pozostaje na stabilnym i wysokim – powyżej 80 proc. – poziomie.

Szczególnie wyjątkowe były ostatnie trzy lata, 2020-2022, podczas których poparcie dla UE przekraczało 85 proc. W 2022 r. sięgnęło rekordowych 92 proc.

Wyraźnie maleje liczba przeciwników członkostwa w UE. O ile jeszcze w roku przystąpienia do UE negatywny stosunek wobec niej zgłaszał co piąty badany, a w 2003 r. nawet niemal co trzeci, to już w 2022 r. przeciwników było zaledwie 3 proc.

Aż 82 proc. Polaków uważa, że kraj korzysta z członkostwa w UE. Jak wynika z raportu Eurobarometru, w 2023 r. do najważniejszych korzyści Polacy zaliczają podnoszenie standardu życia (35 proc.) i udział Unii w krajowym wzroście gospodarczym (35 proc).


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, warto odnotować, że w ostatnim czasie bardzo zwiększyła się też liczba respondentów zaznaczających wkład UE w utrzymanie pokoju i wzmocnienie bezpieczeństwa (34 proc.).

Pozytywny stosunek do UE w ostatnich latach odnotowano również w całej Europie. Jak wynika z sondaży Eurobarometru, w 2022 r. ponad 65 proc. Europejczyków pozytywnie oceniło członkostwo w UE. To najwyższy wynik od 2007 r.

Można zatem stwierdzić, że wyzwania, z którymi UE zetknęła się w ostatnich latach, od pandemii COVID-19 po agresję Rosji w Ukrainie i towarzyszące im kryzys energetyczny oraz wysoka inflacja, wpłynęły na wzmocnienie poparcia społeczeństw krajów członkowskich dla UE.

Co istotne, Polacy znajdują się również wśród liderów pod względem optymistycznego spojrzenia na przyszłość Unii Europejskiej. Tylko 18 proc. obywateli RP myśli o przyszłości kraju w Unii pesymistycznie. To trzeci najniższy wynik w UE w 2023 r.

Chociaż interpretacje sondaży Eurobarometru mogą być niejednoznaczne, jak wskazują badacze, to analiza sondaży unijnych oraz badań CBOS świadczy o tym, że w ostatnich latach polskie społeczeństwo, obok Irlandczyków i Duńczyków, najbardziej entuzjastycznie ocenia integrację europejską.

Czytaj także: