{"vars":{{"pageTitle":"Polenergia: Możemy dostarczać dużo więcej energii z OZE, ale konieczne jest poluzowanie zasad ws. wiatraków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","farma-wiatrowa","inwestycje","onshore","oze","polenergia","prawo"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"24 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":221830}} }
300Gospodarka.pl

Polenergia: Możemy dostarczać dużo więcej energii z OZE, ale konieczne jest poluzowanie zasad ws. wiatraków

Polenergia jest gotowa zwiększyć portfolio rozwijanych projektów farm wiatrowych na lądzie o kilkaset MW. Warunkiem jest zliberalizowanie obowiązujących zasad.

Polenergia to polska spółka holdingowa notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Działa w obszarze wytwarzania oraz dystrubucji energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł. Grupa Polenergia jest wspólnie kontrolowana przez Dominikę Kulczyk oraz spółkę Brookfield Asset Management Inc. z siedzibą w Kanadzie.

Poluzowanie zasady 10h pozwoli na nowe inwestycje

Firma przygotowuje się, by być gotowa „do dynamicznego rozwoju nowych projektów lądowych farm wiatrowych, gdy tylko odpowiednie regulacje zostaną zmienione” – powiedział prezes spółki, Michał Michalski.

Chodzi o przepisy z obowiązującej od 2016 roku ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z nimi, elektrownię wiatrową o mocy większej niż 40 kW można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości (wraz z wirnikiem i łopatami) od pewnych terenów. Chodzi m. in. o zabudowania mieszkalne oraz obszary szczególnie cenne z przyrodniczego punktu widzenia, jak np. parki narodowe. Jest to tzw. zasada 10h.

„Z nadzieją wsłuchujemy się w zapowiedzi strony publicznej związane z liberalizacją zasady 10h. Gdy tylko zostaną one zrealizowane, będziemy gotowi zwiększyć nasze portfolio projektów onshore w rozwoju o kolejne kilkaset MW. Będą to projekty, które dostarczą czystą, zeroemisyjną energię na rynek na konkurencyjnych warunkach” – mówi szef Polenergii.

Przypomniał, że obecnie realizowanym celem grupy Polenergia na najbliższe lata jest 3 000 MW mocy w morskich projektach (realizowanych wspólnie z Equinor) oraz ponad 500 MW mocy w zielonych inwestycjach na lądzie.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND