Komisja Europejska przedstawiła Radzie UE wnioski w sprawie przyznania 15 państwom członkowskim wsparcia finansowego w wysokości 81,4 mld euro, tym razem w ramach instrumentu SURE. Polska ma otrzymać z tych środków 11,2 mld euro.
Instrument SURE to kluczowy element kompleksowej strategii UE na rzecz ochrony obywateli i łagodzenia dotkliwych skutków społeczno-gospodarczych pandemii koronawirusa. Jest to jedno z trzech działań osłonowych uzgodnionych przez Radę Europejską w celu ochrony pracowników, przedsiębiorstw i krajów.
Po zatwierdzeniu przez Radę, kraje te otrzymają wsparcie finansowe w formie pożyczek udzielanych przez UE na korzystnych warunkach. Pożyczki te pomogą państwom członkowskim uporać się z nagłym wzrostem wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia.
Po konsultacjach z państwami członkowskimi, które poprosiły o wsparcie, i po dokonaniu oceny ich wniosków Komisja proponuje Radzie zatwierdzenie wsparcia finansowego na rzecz następujących państw:
- Belgia 7,8 mld euro
- Bułgaria 511 mln euro
- Czechy 2 mld euro
- Grecja 2,7 mld euro
- Hiszpania 21,3 mld euro
- Chorwacja 1 mld euro
- Włochy 27,4 mld euro
- Cypr 479 mln euro
- Łotwa 192 mln euro
- Litwa 602 mln euro
- Malta 244 mln euro
- Polska 11,2 mld euro
- Rumunia 4 mld euro
- Słowacja 631 mln euro
- Słowenia 1,1 mld euro
W ramach instrumentu SURE wszystkie państwa członkowskie łącznie mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości nawet 100 mld euro.
Aby otrzymać wsparcie, kraje muszą złożyć formalne wnioski. Zrobiły to już Portugalia i Węgry. Państwa członkowskie, które nie złożyły jeszcze formalnych wniosków, mogą to nadal zrobić.
„Załamanie” w inwestycjach w Polsce. Wszystko przez pandemię i brak pieniędzy z UE