{"vars":{{"pageTitle":"Polska dostanie z UE o połowę mniej pieniędzy na transformację energetyczną. To efekt niepodpisania deklaracji o neutralności klimatycznej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ekologia","fundusz-sprawiedliwej-transformacji","jtf","neutralnosc-klimatyczna","polityka","polska","transformacja-energetyczna","ue","unia-europejska","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":39759}} }
300Gospodarka.pl

Polska dostanie z UE o połowę mniej pieniędzy na transformację energetyczną. To efekt niepodpisania deklaracji o neutralności klimatycznej

Zgodnie z nową propozycją unijnego budżetu na 2021 rok Polska otrzyma zaledwie połowę z 2 mld euro, które miały zostać jej przekazane z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund – JTF Fund), pisze EURACTIV.

Komentatorzy wskazują, że to kara za niepodpisanie przez Polskę deklaracji dot. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W sumie w 2021 roku wszystkie państwa Wspólnoty mają otrzymać z Funduszu kwotę 7,5 mld euro. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, aż 2 mld euro z tej sumy miało trafić do Polski.

Żadne inne państwo nie otrzymało i nie mogło otrzymać wyższego finansowania – 2 mld euro to maksymalna suma środków, które jednego roku mogą trafić do danego kraju.

Polski rząd wciąż nie zdecydował się jednak na podpisanie porozumienia dot. osiągnięcia przez państwa członkowskie UE neutralności klimatycznej do 2050 roku.

„Państwa członkowskie, które wciąż nie podpisały porozumienia dot. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku muszą liczyć się z ograniczeniem ilości środków transferowanych z Funduszu JTF o 50 proc.” – powiedział Charles Michel, szef Rady Europejskiej.

Warto podkreślić, że zastosowane przez Michela określenie „państw członkowskie” odnosi się jedynie do Polski – jest ona jedynym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które wciąż nie podpisało ww. porozumienia.

Co więcej, jak na razie Polska nie jest gotowa na żadne wiążące deklaracje – wskazał wczoraj anonimowy przedstawiciel rządu mówiąc na temat nadchodzącego w czerwcu szczytu przywódców państw UE.

Czytaj także:

>>> Raport: Polska musi odejść od węgla do 2030 roku wg wszystkich liczących się scenariuszy

>>> Polska nie jest gotowa na wznowienie rozmów z UE o neutralności klimatycznej – mówi przedstawiciel rządu