Bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej nie jest obecnie zagrożone – wskazuje Komisja Europejska. Ale władze Wspólnoty chcą pomóc innym krajom i regionom – chociażby Ukrainie. Jednym z elementów pomocy ma być dostarczenie ukraińskim rolnikom paliwa z Polski.
Komisja Europejska ogłosiła dziś strategię dot. wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach, Ukraina i Rosja są bardzo dużymi eksporterami żywności, zwłaszcza zbóż, nasion i olejów. Od dostaw z Ukrainy są w bardzo dużym stopniu zależne zwłaszcza państwa afrykańskie.
Dostawy te mogą być zagrożone w tym roku, bo działania wojenne na terenie kraju zagrażają harmonogramowi plan rolniczych. Do tego Ukraińcy potrzebują paliwa, by zasilać maszyny rolnicze. A jeśli nawet udałoby im się zasiać i zebrać zboża w tym sezonie rolniczym, to większość ch eksportu odbywa się drogą morską – podczas gdy Morze Czarne jest zablokowane przez Rosjan.
To wszystko sprawia, że analitycy wskazywali na możliwości bardzo dużych zakłóceń w światowych łańcuchach dostaw i zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Ale Komisja Europejska pomoże Ukrainie przezwyciężyć te trudności – wskazał komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas konferencji 23 marca.
– Ukraińscy rolnicy potrzebują dziesiątek tysięcy ton paliwa w tym sezonie rolniczym. Premier Polski Mateusz Morawiecki ogłosił gotowość do przekazania paliwa ukraińskim rolnikom z terenu Polski, co będzie najłatwiejsze logistycznie – wskazał Wojciechowski.
Dostawy ma sfinansować Unia Europejska.
– Dla ukraińskich rolników zostaną także udostępnione porty nad Bałtykiem – dodał.
Te dwie formy pomocy to część większego pakietu UE, który obejmuje pomoc finansową i materialną dla Ukrainy, innych krajów oraz włączenie możliwości uprawy rolnej na terenach do tej pory wyłączonych z działalności rolniczej w UE.
UE wesprze utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie
Janusz Wojciechowski przedstawił proponowane działana podczas konferencji dot. nowej strategi KE na rzecz zwiększenie światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
Plan nie jest bezpośrednio nakierowany na sytuację w krajach Unii – Wspólnota jest samowystarczalna żywnościowo, wskazuje KE. Ale już bezpieczeństwo żywnościowe np. w Afryce Subsaharyjskiej może być zagrożone w tym roku przez rosyjską agresję na Ukrainę. Dlatego Unia ma zwiększyć swoje możliwości produkcyjne, wspierają jednocześnie unijnych rolników, którzy mogą doświadczać utrudnień ze względu na wysokie ceny paliw, nawozów i energii.
Co obejmuje plan UE? Będzie to na pewno pomoc humanitarna dla Ukrainy. Program wsparcia dla tego kraju będzie wart 330 mln euro.
– Nie pozwolimy Ukrainie stać samotnie w obliczu rosyjskiej agresji. Naszym priorytetem jest zapewnienie Ukraińcom wystarczającej ilości żywności, paliwa i wody. Pomożemy im również w dalszym sadzeniu i uprawie zbóż i roślin oleistych, tak bardzo potrzebnych sobie i światu, oraz ułatwimy ich eksport – wskazał Wojciechowski.
Dodał, że wszystko wskazuje na to, ze Rosja celowo niszczy zasoby żywności w Ukrainie i używa głodu jako broni w tej wojnie.
– Z naszych obserwacji wynika, To może być bezpośredni cel Rosji, by wywołać kryzys humanitarny w Ukrainie – wskazywał Wojciechowski.
Do tego UE zwiększy pomoc humanitarną dla regionów i grup ludności najbardziej dotkniętych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. W latach 2021-2024 UE ma przeznaczyć na ten cel co najmniej 2,5 mld euro.
Jeśli chodzi o działania wewnątrz UE, Komisja:
- zezwoli państwom członkowskim na obniżone stawki podatku VAT na niektóre towary i będzie zachęcać podmioty gospodarcze do ograniczania cen detalicznych,
- uruchomi pakiet wsparcia w wysokości 500 mln euro, który państwa członkowskie będą mogły wykorzystać na pomoc rolnikom,
- rolnicy będą także otrzymywać więcej zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich oraz środków na rozwój obszarów wiejskich – chodzi o dopłaty do rolników (te zmiany mają jednak wejść w życie dopiero od jesieni od 16 października 2022 roku),
- będzie monitorowa ceny nawozów.
Jednak najważniejszą zmianą jest umożliwienie uprawy rolnej na terenach uprzednio z tego wyłączonych. Na ugorach czy nieużytkach będzie można uprawiać rośliny na cele spożywcze i paszowe bez utraty przez rolników prawa do otrzymania funduszy za pozostawianie tej gleby bez uprawy.
– Zwiększy to zdolność produkcyjną UE pomimo ograniczonej dostępności żyznych gruntów – wskazuje UE.
Czytaj też:
- Żywości nie zabraknie. „Polska jest samowystarczalna w produkcji zbóż, mięsa i nabiału”
- Rosjanie zablokowali Ukrainie dostęp do morza. To zagrożenie dla światowego handlu zbożem
- Ceny paliw przestały spadać. Ropa na świecie znów w górę, w tle rozważania UE o embargu dla Rosji
- Urzędowe ceny chleba w Egipcie. Tak kraj próbuje się bronić przed skutkami wojny w Ukrainie
Chcesz pomóc Ukrainie i uchodźcom? Tutaj publikujemy krótką listę organizacji, gdzie można wpłacić pieniądze, zanieść rzeczy do zbiórki lub zadeklarować przyjęcie uchodźców: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej
Przygotowaliśmy także poręczną, skrótową infografikę przedstawiającą różne formy pomocy oraz zweryfikowane organizacje pomocowe i zbiórki (angielska wersja poniższej infografiki jest dostępna pod tym linkiem).