W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, rozmawialiśmy o najważniejszych zagadnieniach dotyczących wody, wodoru i nowych technologii węglowych. Prof. Jakub Kupecki, dyrektor w Instytucie Energetyki, ocenił pozytywnie postępy w realizacji polskiej strategii wodorowej.
– W ciągu dwóch lat od przyjęcia strategii wodorowej udało się nam rozbudować ekosystemy wodorowe wokół polskich dolin wodorowych. Postawiliśmy bardzo dużo kamieni milowych w różnych obszarach gospodarki, od technologii poprzez edukację i działania wyprzedzające. Rzeczywiście możemy powiedzieć, że część tych kamieni została z nawiązką zrealizowana – powiedział Kupecki.
Ekspert podkreślił jednak, że wdrożenie strategii nie jest łatwe i wymaga czasu. – Opóźnienia wynikają z wielu czynników, w tym z pandemii i wojny w Ukrainie – dodał.
Wskazał, że w przyszłości w Polsce samochody wodorowe będą powszechne. Ekspert zwrócił również uwagę na konieczność rozwoju infrastruktury wodorowej dla transportu, energetyki i ciepłownictwa. – Musimy też wzmocnić przekaz związany z paliwami syntetycznymi – dodał.
Według strategii wodorowej, do 2030 roku w Polsce ma powstać 2 GW mocy do produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. W tym celu rząd planuje przeznaczyć 17 mld zł.
Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:
- Rozwój gospodarki wodorowej w Polsce? Są szanse, ale i wyzwania
- Edukacja i legislacja kluczem do rozwoju technologii wodorowej w Polsce
- Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera rozwój technologii 3W
- Zmiany klimatu zagrażają społecznościom nadmorskim. Nigel Jollands o wspieraniu działań adaptacyjnych
Polecamy również:
- Rynek wodoru to setki miliardów dolarów, a będzie trzykrotnie więcej. Jest nowy raport
- Drugie życie odpadów budowlanych. Nie wszystko nadaje się do recyklingu
- Młodzi interesują się 3W. Woda, wodór i węgiel wchodzą do szkół
- Woda, wodór i węgiel kluczem do innowacji technologicznych. Rozpoczął się III Kongres 3W