{"vars":{{"pageTitle":"Polska gospodarka wodorowa w 2030 roku. Jakie są perspektywy?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["3w","kongres-3w","najnowsze","oze","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":642633}} }
300Gospodarka.pl

Polska gospodarka wodorowa w 2030 roku. Jakie są perspektywy?

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, rozmawialiśmy o najważniejszych zagadnieniach dotyczących wody, wodoru i nowych technologii węglowych. Prof. Jakub Kupecki, dyrektor w Instytucie Energetyki, ocenił pozytywnie postępy w realizacji polskiej strategii wodorowej. 

W ciągu dwóch lat od przyjęcia strategii wodorowej udało się nam rozbudować ekosystemy wodorowe wokół polskich dolin wodorowych. Postawiliśmy bardzo dużo kamieni milowych w różnych obszarach gospodarki, od technologii poprzez edukację i działania wyprzedzające. Rzeczywiście możemy powiedzieć, że część tych kamieni została z nawiązką zrealizowana – powiedział Kupecki.

Ekspert podkreślił jednak, że wdrożenie strategii nie jest łatwe i wymaga czasu. – Opóźnienia wynikają z wielu czynników, w tym z pandemii i wojny w Ukrainie – dodał.

Wskazał, że w przyszłości w Polsce samochody wodorowe będą powszechne. Ekspert zwrócił również uwagę na konieczność rozwoju infrastruktury wodorowej dla transportu, energetyki i ciepłownictwa. – Musimy też wzmocnić przekaz związany z paliwami syntetycznymi – dodał.

Według strategii wodorowej, do 2030 roku w Polsce ma powstać 2 GW mocy do produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. W tym celu rząd planuje przeznaczyć 17 mld zł.

Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:

Polecamy również: