{"vars":{{"pageTitle":"Polska na 5 miejscu w rankingu krajów, gdzie warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","rankingi"],"pageAttributes":["kobiety","kobiety-w-gospodarce","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","nierownosci","pandemia","polska","przedsiebiorcy","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"24 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":71483}} }
300Gospodarka.pl

Polska na 5 miejscu w rankingu krajów, gdzie warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze

Polska zajęła piąte miejsce spośród 58 państw w rankingu krajów, gdzie warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze. Spośród 18 państw Starego Kontynentu uwzględnionych w tegorocznym badaniu, aż 6 znalazło się w pierwszej dziesiątce.

Takie dane przedstawiono w czwartej edycji badania Mastercard Index of Women Enterpreneurs (MIWE), w której omówiono wkład przedsiębiorczyń z całego świata w życie społeczne i gospodarcze.

Ostateczna wartość indeksu MIWE jest średnią ważoną trzech elementów. Pierwszy z nich to udział kobiet w rynku pracy, w tym ich odsetek na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych czy też aktywność zawodowa kobiet.

Drugą składową stanowi dostęp kobiet do zasobów wiedzy i środków finansowych.

Trzecim elementem są przyjazne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – ogólnie, w tym przez kobiety.

Dane opracowane w raporcie MIWE 2020 przedstawiający sytuację kobiet w 58 krajach reprezentujących 80 proc. siły roboczej kobiet udostępniły wiarygodne podmioty, m.in. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Międzynarodowa Organizację Pracy.

Polska w pierwszej piątce

W tegorocznym rankingu Polska zajęła 5 miejsce, awansując z miejsca szesnastego o 11 pozycji. Tym samym stała się ona, obok Szwecji (awans z pozycji 25. na 8.), jednym z dwóch krajów, które odnotowały największy postęp w 2020 roku.

Wpływ na tę zmianę miało kilka czynników. Wśród nich jest poprawa instytucjonalnego wsparcia dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, lepsze postrzeganie i wykorzystywanie okazji biznesowych oraz coraz lepszy kulturowy odbiór przedsiębiorców, w tym również kobiet.

10 krajów, które oferują najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety (wskaźnik Mastercard Index of Women Entrepreneurs):

1. Izrael – 74,7
2. USA – 74
3. Szwajcaria – 71,5
4. Nowa Zelandia – 70,1
5. Polska – 68,9
6. Wielka Brytania – 68,7
7. Kanada – 68,6
8. Szwecja – 68,3
9. Australia – 67,5
10. Hiszpania – 67,13


Czytaj też: To kobiety stoją na czele walki z pandemią na świecie- mówi felietonistka dziennika „Kommiersant”


“Awans Polski w zestawieniu jest świetnym przykładem tego, że zastosowania mechanizmów wsparcia uwzględniających płeć może szybko przynieść widoczne rezultaty. Dobre wskaźniki w zestawieniu wynikają m.in. z instytucjonalnego wsparcia udzielanego małym i średnim przedsiębiorstwom, które w porównaniu do 2019 roku wzrosło o 50 proc. oraz związanej z tym poprawy wskaźnika kulturowego postrzegania przedsiębiorczości (wzrost o 13,2 pkt. proc. w porównaniu z 2019 rokiem)” – pisze Mastercard.

Wyraźny wzrost pozycji Polski odnotowano również w rankingu częściowym, podsumowującym udział kobiet w rynku pracy, w tym ich odsetek na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych. Polska zajęła w tym zestawieniu czwarte miejsce, awansując z 8. pozycji zajmowanej rok wcześniej.

W pierwszej trójce tego zestawienia znalazła się Kolumbia, Filipiny oraz Rosja. Badanie dowiodło również, że kobiety w Polsce, Rosji i Szwecji stanowią 40 proc. wszystkich pracowników na menedżerskich stanowiskach.

Także odsetek firm prowadzonych przez kobiety w stosunku do wszystkich prowadzonych biznesów jest w naszym kraju wysoki. Z wynikiem 29,9 proc. Polska znalazła się obok Portugalii (31,2 proc.), Hiszpanii (30,9 proc.) i Wielkiej Brytanii (28,4 proc.), wśród czterech krajów osiągających dobry wskaźnik ponad 28 proc.

W ogóle w całym rankingu najlepiej w rankingu wypadły kraje europejskie, a liderem klasyfikacji generalnej okazał się Izrael. Jest on państwem, w którym otoczenie biznesowe, uwarunkowania kulturowe i działania instytucjonalne wspólnie tworzą najlepsze warunki do rozwoju i pracy przedsiębiorczym kobietom.

Pandemia a praca kobiet

W raporcie MIWE 2020 przedstawiono również wstępną analizę wpływu pandemii COVID-19 na życie kobiet prowadzących własną działalność.

Badania pokazały, że w skali globalnej, zarządzane przez kobiety przedsiębiorstwa zostały mocniej dotknięte konsekwencjami pandemii.  Aż 87 proc. firm prowadzonych przez kobiety odczuło negatywne skutki kryzysu. Wpływ na to miały czynniki takie jak:

  1. Nadreprezentacja kobiet w sektorach, w które kryzys spowodowany epidemią uderzył najmocniej
  2. Konieczność sprostania nowym, dodatkowym obowiązkom domowym. Jedna trzecia przedsiębiorczyń przyznała, że wzrost natężenia obowiązków związanych z opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu ograniczył ich możliwości skoncentrowania się na rozwoju firmy i generowaniu zysków;
  3. Wykluczenie finansowe, które wyjątkowe widoczne jest w państwach, takich jak Nigeria, Uganda, Ghana, Tunezja, Malawi i Angola. Tam zaledwie 20-30 proc. kobiet prowadzi rachunek bankowy, bez którego nie jest możliwe skorzystanie z rządowych programów pomocy finansowej;
  4. Brak umiejętności umożliwiających prowadzenie biznesu online. Nawet w krajach rozwiniętych, jak USA, 43 proc. kobiet jest mniej chętnych niż ich męscy konkurenci do rozwijania biznesu online. Mimo to, 42 proc. kobiet zajmujących się biznesem przeszło na cyfrowy model działania przedsiębiorstwa. Natomiast  34 proc. odkryło po rozpoczęciu pandemii nowe możliwości biznesowe.

Pełna wersja raportu Mastercard Index of Women Entrepreneurs (w jęz. angielskim) jest dostępna tutaj.

Dla niedowiarków: 11 wykresów pokazujących, że Polki naprawdę zarabiają mniej od Polaków