{"vars":{{"pageTitle":"Polska przyjmuje coraz więcej pracowników z zagranicy. Dominuje jedna grupa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","cudzoziemcy","main","najnowsze","obcokrajowcy","praca-dla-cudzoziemcow","pracownicy-z-ukrainy","pracownicy-zagraniczni","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"10 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":639828}} }
300Gospodarka.pl

Polska przyjmuje coraz więcej pracowników z zagranicy. Dominuje jedna grupa

Liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce we wrześniu 2023 r. osiągnęła rekordowy poziom 1,1 mln osób. To wzrost nawet względem ubiegłego roku, kiedy do Polski napłynęła fala uchodźców z Ukrainy – informuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Liczba 1,1 mln obejmuje osoby pracujące i odprowadzające z tego tytułu składki społeczne. Są to więc głównie pracujący na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu, oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Oznacza to wzrost o 37 tys. względem końca 2022 r., kiedy to w Polsce pracowało 1,063 mln osób obcego pochodzenia oraz wzrost o 225 tys. względem końca 2021 r. Wtedy w Polsce pracowało 875 tys. cudzoziemców wg danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ukraińcy stanowią większość pracowników z zagranicy

Struktura pracujących w Polsce cudzoziemców pozostaje stabilna. Na koniec III kw. 2023 r. 68 proc. obcokrajowców pracujących w Polsce stanowili Ukraińcy. 11 proc. to Białorusini, zaś 2 proc. – Gruzini.

Największa grupa, czyli niemal co piąty zatrudniony znalazł pracę w administracji. Kolejne sektory zatrudniające obcokrajowców w Polsce to przetwórstwo przemysłowe (17 proc. pracujących) oraz transport i magazynowanie (15 proc.).

Według szacunków OECD, stopa bezrobocia wśród migrantów spada, choć w większości państw Organizacji pozostaje nadal wyższa niż wśród rodzimej ludności. Średnia stopa bezrobocia w krajach OECD wśród migrantów spadła w 2022 r. z 9,3 proc. do 7,6 proc.

Z kolei w Polsce, według szacunków OECD, wyniosła ona w tym samym czasie 5,7 proc. Była o 2,8 pkt. proc. wyższa niż wśród Polaków. Według szacunków Organizacji, w 2022 r. wskaźnik aktywności zawodowej wśród populacji migrantów w Polsce wyniósł 75,1 proc. To wynik niższy o 5,3 pkt. proc. niż wskaźnik aktywności zawodowej Polaków.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Wiele innych badań wskazuje też, że cudzoziemcy, zwłaszcza z Ukrainy, szybko zintegrowali się z polskim rynkiem pracy. Do tych szacunków jednak trzeba podejść ostrożnie ze względu na problemy wynikające niedoreprezentowanie populacji migrantów i uchodźców, braku właściwego operatu losowania czy mobilność pracowników z zagranicy.

Według badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski, na koniec 2022 r. 30 proc. polskich firm zatrudniało ukraińskich pracowników.

Wobec historycznie niskiego poziomu bezrobocia w Polsce, wynoszącego w 2022 r. 2,9 proc., możliwość zatrudniania pracowników spoza Polski stanowiła istotną pomoc dla przedsiębiorstw borykających się z problemem braków kadrowych.

Czytaj także: