{"vars":{{"pageTitle":"Polska wyda w przyszłym roku 4,2 proc. PKB na obronność. To najwięcej spośród państw NATO","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","budzet-2023","najnowsze","obronnosc"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"2 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":349759}} }
300Gospodarka.pl

Polska wyda w przyszłym roku 4,2 proc. PKB na obronność. To najwięcej spośród państw NATO

Wydatki na obronność sięgną w przyszłym roku łącznie nawet 4.2 proc. PKB. Informację podał wiceminister finansów Artur Soboń.

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zakłada wydatki na ten cel na poziomie 3 proc. PKB – podał Soboń. Wydatki budżetowe i pozabudżetowe na obronność sięgną natomiast łącznie nawet 4,2 proc. PKB.

To najwyższy wskaźnik pośród państw NATO – podał wiceminister.

– Ten poziom dzisiaj, jakbyśmy spojrzeli i na te dodatkowe wydatki z Funduszu [Wsparcia Sił Zbrojnych – red.] i na te wydatki budżetowe, sięga w projekcie budżetu, który zaprezentowaliśmy (…) nawet 4,2 proc. PKB. To są najwyższe wydatki na obronność w całym Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział Soboń w trakcie sejmowej debaty nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Powiązanie VAT z obronnością

Przypomniał też, że projekt zakłada powiązanie podwyższonych o 1 pkt. proc stawek podatku VAT (23 proc. i 8 proc.), obowiązujących od 2011 roku z wydatkami na obronność.

– Te stawki będą w takiej wysokości obowiązywać do czasu, kiedy suma wydatków na obronność zapisana w budżecie oraz w Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych będzie przekraczać 3 proc. PKB – podkreślił wiceminister.

O tym planie informowaliśmy w tym artykule.

Premier Mateusz Morawiecki informował wcześniej w tym tygodniu, że rząd planuje łączne nakłady na obronność na poziomie ok. 130-140 mld zł w 2023 roku. Z tego 98 mld zł mają wynieść wydatki budżetowe.

Czytaj także: