{"vars":{{"pageTitle":"Polska wyda więcej na obronność w 2025 roku. Tak zapowiada minister finansów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","nato","obronnosc","procedura-nadmiernego-deficytu","wojsko","wydatki-na-armie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"4 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":717596}} }
300Gospodarka.pl

Polska wyda więcej na obronność w 2025 roku. Tak zapowiada minister finansów

Wydatki na obronność wzrosną zarówno nominalnie, jak i w relacji do PKB w 2025 roku, zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.

– Wydatki na obronność są naszym priorytetem. W przyszłym roku wzrosną nie tylko nominalnie, ale również w relacji do PKB – napisał Domański na swoim profilu na platformie X.

W połowie czerwca Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO) szacowała, że nakłady na obronność w Polsce wzrosną w relacji do PKB kraju i wyniosą 4,12 proc. w 2024 r. wobec 3,26 proc. w ub.r. Oznacza to najwyższy udział spośród członków Sojuszu.

W ujęciu nominalnym wydatki na obronność Polski szacowane są w br. na 151,24 mld zł wobec 111,26 mld zł w ub.r., podało także NATO.

W końcu czerwca premier Donald Tusk wskazywał, że przygotowując rekomendacje dla Polski ws. procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficit procedure, EDP), Komisja Europejska weźmie pod uwagę konieczność ponoszenia wysokich wydatków obronnych.

W połowie czerwca Komisja Europejska poinformowała, że uzasadnione jest wszczęcie wobec Polski procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficit procedure, EDP). Komisja zamierza zaproponować Radzie otwarcie procedury EDP w lipcu 2024 r.

Resort finansów wskazywał wcześniej, że zgodnie z postulatem Polski popieranym przez inne kraje członkowskie zwiększone wydatki obronne będą stanowiły czynnik łagodzący w procedurze nadmiernego deficytu, a także uwzględniane w pakiecie inwestycji pozwalających wydłużyć ścieżkę korekty nadmiernego deficytu z 4 do 7 lat.

Czytaj także: