{"vars":{{"pageTitle":"Rusza Program Inwestycji Strategicznych. W planach nawet 100 mld zł dla samorządów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","infrastruktura","inwestycje","miejsca-pracy","polityka-gospodarcza","polski-lad","rynek-pracy","samorzad-terytorialny"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":150885}} }
300Gospodarka.pl

Rusza Program Inwestycji Strategicznych. W planach nawet 100 mld zł dla samorządów

W poniedziałek 21 czerwca premier i Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosili rozpoczęcie Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Ma być to program dofinansowania inwestycji realizowanych przez samorządy w całej Polsce.

Ogłoszony program przewiduje utworzenie funduszu na wsparcie inwestycji samorządowych. Za jego obsługę będzie odpowiadał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

O środki będą mogły ubiegać się wszystkie jednostki samorządy terytorialnego w Polsce – zarówno gminy, powiaty, jak i województwa.

Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami.

Program Inwestycji Strategicznych – start już za tydzień

Czas trwania programu ma wynieść 2-3 lata. Pierwsze dwa lub trzy nabory wniosków z samorządów będą pilotażowe, przewidywane są modyfikacje programu, jeśli będzie to niezbędne – wskazała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Inaczej niż reszta reform w ramach Polskiego Ładu, utworzenie funduszu nie wymaga żadnych nowelizacji lub nowych ustaw, jak wskazała szefowa BGK. To pozwoli na start programu i rozpoczęcie naboru wniosków już w przyszłym tygodniu, po odpowiedniej uchwale Rady Ministrów.

Dwa razy więcej funduszy na inwestycje

Szczegółowe rozwiązania mają być przedstawione w przyszłym tygodniu, wraz ze startem naboru pilotażowego. Dzisiaj jednak podano już szacowane kwoty dofinansowania i kryteria wyboru wniosków.

Łączna kwota dofinansowania inwestycji ma wynieść kilkadziesiąt, być może nawet 100 mld złotych – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji. Obecne wydatki inwestycyjne samorządów sięgają 50 mld złotych, kwota dostępna w funduszu mogłaby być więc dwa razy większa, wskazał szef rządu.

Według założeń projektu, odpowiednio przeprowadzone inwestycje mogą zwiększyć polski wzrost gospodarczy o 2-2,5 procent.

„W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi” – podano w komunikacie prasowym po konferencji. Będą jednak dwa priorytety jeśli chodzi o pierwszeństwo przyznawania funduszy.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki. W pierwszym naborze priorytetami jeśli chodzi o rodzaj inwestycji będą m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.

Drugim kryterium pierwszeństwa dla wniosków będą dochody jednostki samorządy w przeliczeniu na mieszkańca. Priorytet będą miały samorządy o najniższych dochodach, którym najtrudniej jest przeprowadzać inwestycje.

Proces inwestycyjny

Proces rekrutacyjny będzie się odbywał w pełni elektronicznie, poprzez aplikację. BGK będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie, weryfikował je formalnie i przekazywał je wraz z raportem do KPRM. Po przygotowaniu rekomendacji przez odpowiednią komisję, decyzję o przyznaniu dofinansowania ma podejmować Prezes Rady Ministrów.

Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów) – podano w komunikacie prasowym

Polski model wzrostu gospodarczego napędza inflację. Dlatego musimy wyciągnąć inwestycje z wieloletniego dołka