{"vars":{{"pageTitle":"Polski rynek ochrony zdrowia rośnie. Napędzają go wydatki publiczne [GRAFIKA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300grafika","inflacja","inwestorzy","inwestycje","main","najnowsze","nfz","ochrona-zdrowia","profilaktyka","sektor-prywatny","wydatki-publiczne","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"12 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713933}} }
300Gospodarka.pl

Polski rynek ochrony zdrowia rośnie. Napędzają go wydatki publiczne [GRAFIKA]

W 2023 polski rynek ochrony zdrowia osiągnął wartość 191 mld zł, a jego średnia roczna stopa wzrostu prognozowana jest na 8,3 proc. w latach 2023-2028, głównie za sprawą rosnących wydatków publicznych – wskazują eksperci z firmy doradczej Strategy&.

W 2024 r. planowane nakłady na ochronę zdrowia w Polsce wynoszą 6,2 proc. PKB, a do 2027 powinny osiągnąć 7 proc. PKB.

A tak wygląda to kwotowo.

 

Jak tłumaczy Strategy&, wysokie, 8-procentowe stopy wzrostu w latach 2023-2028 są przewidywane dla całego rynku ze względu na demografię, epidemiologię i inflację, powodującą podwyżki cen usług oraz rosnące koszty pracy.

Eksperci uważają, że szybki wzrost będzie widoczny w opiece szpitalnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), rehabilitacji i psychiatrii.

– Spodziewany jest także wzrost finansowania opieki długoterminowej i profilaktyki zdrowia, natomiast skrajnie niskie wydatki na badania laboratoryjne w Polsce wskazują na wysoki potencjał wzrostu diagnostyki. Również leczenie szpitalne wykazuje wysoką prognozowaną dynamikę wzrostu w związku z planowanym zniesieniem limitów na część świadczeń przez NFZ w celu zmniejszenia kolejek – dowiadujemy się z raportu „Ochrona zdrowia w Polsce – potencjał rozwoju i szanse dla inwestorów” autorstwa Strategy&.

Przy czym przewidywane tempo wzrostu będzie wyższe dla usług prywatnych niż publicznych. A to oznacza zwiększenie udziału sektora prywatnego w całym rynku.


Zobacz również: Rekordowe wydatki na zdrowie, ale w sytuacji pacjentów niewiele się zmieni. Powód jest jeden


Jak tłumaczy Marcin Byrt z PwC Mergers & Acquisitions, cytowany w raporcie, prywatne podmioty medyczne coraz śmielej rozwijają się w dziedzinach niegdyś postrzeganych jako zarezerwowane dla świadczeniodawców publicznych. W jego ocenie świetnie zarządzane grupy szpitalne stały się istotnymi partnerami dla NFZ. Tym samym Fundusz przestał być postrzegany jako zagrożenie dla inwestorów.

– Powstają prywatne podmioty wysoko wyspecjalizowane, dobrze zarządzane, działające w partnerstwie z NFZ, co zwiększa efektywność całego polskiego systemu ochrony zdrowia. Takie grupy stanowią atrakcyjnego pracodawcę dla kadry medycznej, ale przede wszystkim walczą o podnoszenie standardów medycyny i zwiększanie dostępności świadczeń – podsumowuje Marcin Byrt.

Dlaczego inwestorzy wybierają ochronę zdrowia?

Co jeszcze ma znaczenie jeżeli chodzi o dużą aktywność sektora prywatnego na polskim rynku ochrony zdrowia? Tu Strategy& wymienia konsolidację mniejszych jednostek, dokonywaną przez największe prywatne podmioty lecznicze, które chętnie przejmują placówki m.in. w segmentach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej.

Na łatwość zawierania transakcji wpływa to, że przejmowanie polskich prywatnych podmiotów leczniczych – zarówno tych finansowanych ze środków publicznych, jak i prywatnych – w większości przypadków nie jest ograniczone prawnie. To jednak nie wszystko.

– Warty odnotowania jest fakt, że polską służbę zdrowia, na tle Europy, charakteryzuje wysoki poziom cyfryzacji i inteligentnych rozwiązań, do których należą m.in.: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-recepty, e-skierowania, teleporady, systemy zdalnego monitorowania, czy Elektroniczna Dokumentacja Medyczna. Tworzy to bardzo dobrą bazę do dalszych inwestycji w cyfryzację rynku – czytamy również w raporcie Strategy&.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Eksperci wskazują jednocześnie, że zwiększanie wydatków NFZ na ochronę zdrowia sprawia, że podmioty uzyskują wyższą marże. A dodatkowo atrakcyjność dla inwestorów podnosi finansowanie w formie kontraktu, który zapewnia stałe przychody przez lata.

Poza tym inwazja Rosji na Ukrainie spowodowała, że sektor przemysłu spowolnił, a wielu inwestorów wycofało się z rynku. W związku z tym finansowanie zostało skierowane w stronę branż, które osiągają lepsze wyniki. To m.in. ochrona zdrowia, technologia i odnawialne źródła energii.

To też może Cię zainteresować: