{"vars":{{"pageTitle":"Polskie firmy nie chcą skróconego tygodnia pracy. Niechętne zwłaszcza administracja i przemysł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["4-dniowy-tydzien-pracy","analiza-rynku-pracy","czas-pracy","czterodniowy-tydzien-pracy","main","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","praca","skrocony-tydzien-pracy"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"2 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":684775}} }
300Gospodarka.pl

Polskie firmy nie chcą skróconego tygodnia pracy. Niechętne zwłaszcza administracja i przemysł

Ponad jedna trzecia dużych (36 proc.) i średnich (35 proc.) przedsiębiorstw w Polsce nie planuje wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Ponad połowa ankietowanych uznała, że przejście na krótszy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na charakter branży. 

Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zostało przeprowadzone na próbie 1500 przedsiębiorstw, z czego 1000 stanowiły firmy średnie, a 500 duże, działające w różnych sekcjach PKD.

Zaledwie niewielki odsetek firm był otwarty na rozważenie tego rozwiązania – tylko 5 proc. wśród średnich firm i 8 proc. wśród dużych. Jedynie 8 proc. firm średnich i 10 proc. dużych uwzględniało skrócenie tygodnia pracy w swoich planach.

Administracja i przemysł najbardziej niechętne

Analiza PIE wykazała, że firmy z sektora administracji były najmniej skłonne do rozważenia 4-dniowego tygodnia pracy (46 proc. odpowiedzi „możliwe, ale nieplanowane”). Z kolei firmy z branży usług profesjonalnych oraz przemysłu lekkiego stanowią największy odsetek twierdzeń, że zastosowanie takiego tygodnia pracy jest niemożliwe (po 61 proc.). W Polsce na przetestowanie krótszego tygodnia pracy decydują się pojedyncze przedsiębiorstwa.

W wielu krajach taki system został już wprowadzony albo planuje się jego eksperymentalne wprowadzenie. To m.in. Japonia, Islandia, Szkocja, Belgia czy Hiszpania. W Niemczech, związek zawodowy IG Metall, reprezentujący 2,2 miliona członków, zaproponował skrócenie tygodnia pracy z uwagi na wzrost efektywności oraz satysfakcję z pracy, jak również jako sposób na adaptację do niedoboru pracowników.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Firmy zachodnie zadowolone z efektów

Z badań przeprowadzonych w ramach brytyjskiego pilotażu czterodniowego tygodnia pracy w 2022 roku wynika, że aż 51 proc. uczestniczących przedsiębiorstw postanowiło utrzymać to rozwiązanie na stałe po roku od zakończenia eksperymentu. Na samym początku było to 30 proc.

Średni tygodniowy czas pracy spadł z 38,2 do 31,6 godzin, a 82 proc. respondentów potwierdziło pozytywny wpływ na dobrostan pracowników. Połowa zauważyła spadek rotacji pracowników. To szczególnie istotne w kontekście badań PIE, gdzie 32 proc. respondentów wskazało rotację pracowników jako poważny problem wpływający na działalność firmy.

Polecamy także: