{"vars":{{"pageTitle":"Surowe kary dla włoskich medyków, którzy odmówili przyjęcia szczepionki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","masowe-szczepienia","obostrzenia-walka-z-pandemia","szczepienia","szczepionka-przeciw-covid","wlochy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":139873}} }
300Gospodarka.pl

Surowe kary dla włoskich medyków, którzy odmówili przyjęcia szczepionki

Wstrzymanie wypłaty pensji i zawieszenie w obowiązkach w pracy do końca roku – taką karę wymierzył oddział służby zdrowia w Brindisi w Apulii na południu Włoch pięciu osobom z personelu medycznego za odmowę zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Karę zasądzono po wielokrotnych monitach i apelach o zaszczepienie oraz prośbach o uzasadnienie odmowy, które zostały przez nich zlekceważone – podał włoski dziennik „Corriere della Sera”.

We Włoszech nie ma obowiązku przyjęcia preparatu przez personel medyczny. Zaszczepiła się już zdecydowana większość pracowników służby zdrowia.

Jednak we Włoszech nie mija dyskusja o tym, czy wolność decyzji w sprawie zaszczepienia się przeciwko COVID-19 jest słuszna w odniesieniu do pracowników szpitali, przychodni, ambulatoriów. Kierowano apele do rządu o inicjatywę ustawodawczą dotyczącą tych z nich, którzy nie chcą się zaszczepić.

Na razie poszczególne oddziały i placówki służby zdrowia w różnych regionach Włoch podejmują indywidualnie decyzje wobec pracowników odmawiających poddania się szczepieniu. Niektórzy wysyłani są na przymusowy urlop, bądź kierowani do wykonywania innych obowiązków.

W mieście w Apulii, popularnym regionie turystycznym, zastosowano najbardziej surowe rozwiązanie.

Kara dla pracowników z Brindisi

Sytuacja w Brindisi to finał próby sił, trwającej w miejscowym oddziale służby zdrowia od kilku miesięcy między jego kierownictwem a czterema pielęgniarzami i technikiem z laboratorium, którzy odmówili zaszczepienia się.

Ostatnie wezwanie otrzymali 21 maja i znów spotkało się ono z negatywną reakcją. Niektórzy poprosili nawet o to, by mogli wznowić normalną pracę. Po tej definitywnej odmowie otrzymali najwyższą karę dyscyplinarną.

Jak się szacuje, w Brindisi jest jeszcze około 60 pracowników służby zdrowia, którzy również nie zgadzają się na szczepionkę. Każdy przypadek jest rozważany indywidualnie i analizowane są powody odmowy.

Włochy są na dobrej drodze do zaszczepienia połowy populacji