{"vars":{{"pageTitle":"Ponad połowa kobiet rezygnuje ze sportu – nie mają czasu. Dla mężczyzn to nie problem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywnosc-fizyczna","asics","kobiety","main","najnowsze","najnowszy","ruch-fizyczny","sport"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":683706}} }
300Gospodarka.pl

Ponad połowa kobiet rezygnuje ze sportu – nie mają czasu. Dla mężczyzn to nie problem

Połowa kobiet rezygnuje z aktywności fizycznej. Na przeszkodzie stoi m.in. brak czasu, macierzyństwo i niska samoocena. Wsród badanych Polek 38 proc. jest zadowolonych z poziomu swojego zaangażowania w sport – wynika z badania Aisics. 

Raport ASICS potwierdza pozytywną korelację pomiędzy ruchem a samopoczuciem psychicznym. Ujawnia jednocześnie, że ankietowane kobiety zgadzają się z twierdzeniem, że regularne ćwiczenia zwiększają poczucie szczęścia o 52 proc., energię o 50 proc., pewność siebie o 48 proc., redukują stres o 67 proc., a frustrację – o 80 proc.


Zobacz też: Kobiety bardziej narażone na chorobę Alzheimera. Cała nadzieja w jednym enzymie


Bieganie wyłania się jako najpopularniejszy sport wśród Polek (97 proc.), podczas gdy globalnie tylko 65 proc. kobiet preferuje ten rodzaj aktywności. Wymieniany w drugiej kolejności był Nordic Walking (57 proc.) i trening na siłowni (48 proc.). Przeprowadzone przez ASICS badanie objęło niemal 25 tys. osób z całego świata.

Dlaczego kobiety rezygnują ze sportu?

Wyniki badania pokazały, że prawie połowa pytanych kobiet przerywa lub całkowicie rezygnuje z regularnych ćwiczeń, co negatywnie wpływa na ich ogólne samopoczucie.

Raport ujawnia również, że ponad połowa kobiet nie jest zadowolona ze swojego poziomu aktywności fizycznej, napotykając na różne przeszkody, utrudniające regularny wysiłek. Główne bariery to ograniczenia czasowe (74 proc.), wstyd (44 proc.) i niska pewność siebie (35 proc.).

Dodatkowo, 61 proc. matek wskazało macierzyństwo jako główny powód całkowitego zaniechania regularnych ćwiczeń, co świadczy o wpływie obowiązków domowych na poziom aktywności kobiet. Uczestniczki badania często odnosiły się do społecznych wyobrażeń o rolach płciowych, stwierdzając, że od kobiet oczekuje się, aby miały więcej obowiązków związanych z rodziną, co w konsekwencji ogranicza aktywność fizyczną.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Badanie objęło także mężczyzn. Tylko co trzeci z nich uznał brak czasu za przeszkodę w regularnym uprawianiu sportu, mimo że aż 74 proc. kobiet wskazało to jako główne wyzwanie. Na brak pewności siebie jako barierę wskazało 36 proc. mężczyzn.

Wśród pytanych Polek 38 proc. z nich uznało, że są zadowolone z poziomu swojego zaangażowania w sport. Dla porównania, globalny wskaźnik wynosi 51 proc. Główne bariery w regularnym uprawianiu sportu to ogólne zobowiązania (69 proc.), brak czasu (66 proc.) oraz koszty (49 proc.).

Polki najbardziej motywuje do uprawiania sportu możliwość wspólnej aktywności (30 proc.), partner życiowy (24 proc.) i influencerzy (14 proc.). Głównymi powodami aktywności fizycznej są dbanie o ciało i zdrowie psychiczne (94 proc.), utrzymanie formy i osiągnięcie szczęścia (92 proc.).

Oprac. Amelia Suchcicka

Czytaj także: