{"vars":{{"pageTitle":"Powstaje nowa farma wiatrowa w Wielkopolsce. Będzie kosztować 155 mln zł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aukcje-oze","dnb-bank-polska","energetyka","energia-wiatrowa","farmy-wiatrowe","oze","polska","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"6 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":63981}} }
300Gospodarka.pl

Powstaje nowa farma wiatrowa w Wielkopolsce. Będzie kosztować 155 mln zł

DNB Bank Polska podpisał opiewającą na 155 mln złotych (czyli 35 mln euro) umowę na finansowanie budowy i działalności farmy wiatrowej.

Instalacja będzie miała moc 26 megawatów i będzie zlokalizowana w Wielkopolsce.

Inwestycja należy do spółki Wilko 5 należącej do Helios Energy Investments Fund. Na ten projekt składać się będzie pięć farm o całkowitej mocy 26 megawatów.  Instalacja dostarczy do sieci ok. 100 tys. megawatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Projekt będzie zlokalizowany w środkowo-zachodniej Polsce, na obszarze woj. wielkopolskiego.  Farma będzie odległa o około 100 km na południowy wschód od Poznania.

Wielkopolskie farmy wiatrowe z sukcesem złożyły oferty w aukcji OZE w grudniu 2019 i planują rozpocząć produkcję energii na początku 2022 roku. Przez 15 lat po uruchomieniu projekt będzie miał zagwarantowaną stałą cenę dla większości swojej produkcji.

“To ważna transakcja dla polskiego rynku energii odnawialnej. Zapewniając projektowi atrakcyjne warunki finansowania zwiększamy swój wkład w przystępną cenowo transformację energetyczną w Polsce” – mówi Artur Tomaszewski, prezes zarządu DNB Bank Polska.


Czytaj też: Największy polski bank wyjaśnił, jak podchodzi do finansowania węgla i energii odnawialnej


DNB Bank Polska zapewni finansowanie (kredyt terminowy i na obsługę VAT) projektu farm wiatrowych. DNB będzie pełnił rolę agenta kredytu i zabezpieczeń w transakcji, a także banku rozliczeniowego i zabezpieczającego ryzyka stóp procentowych i kursów walutowych.

To trzeci projekt wiatrowy finansowany przez DNB Bank Polska w ramach systemu aukcji OZE i czwarty w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Fundusz Helios Energy Investments, z biurami w Londynie i Tel-Awiwie, zarządza pięcioma subfunduszami i kilkoma wehikułami ko-inwestycyjnymi. Portfel Helios obejmuje ponad 600 MW projektów energii odnawialnej, obejmujących takie sektory jak fotowoltaika, wiatr, biogaz czy przetwarzanie odpadów w energię.

Grupa DNB działa w Polsce od 2002 roku. Dostarcza usługi bankowości komercyjnej i inwestycyjnej m. in. dla firm działających w branży energetycznej. Koncentruje się na energii odnawialnej, z głównym naciskiem na technologie wodne, wiatrowe i solarne.

Jak duży jest największy wiatrak morski na świecie? Przerasta najwyższe polskie drapacze chmur