{"vars":{{"pageTitle":"Poznań: Powstaje pierwszy hub kwantowy w tej części Europy. Czym są komputery kwantowe?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["hub-kwantowy","komputer-kwantowy","nauka","pan","polska-akademia-nauk"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":257727}} }
300Gospodarka.pl

Poznań: Powstaje pierwszy hub kwantowy w tej części Europy. Czym są komputery kwantowe?

Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej hub kwantowy powstaje w Poznaniu. W projekcie użyte zostaną komputery kwantowe, wykorzystujące zasady mechaniki kwantowej do przetwarzania informacji.

Obliczeniami kwantowymi zarządza Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) ICHB PAN, które oddelegowuje stosowne uprawnienia dla polskich instytucji naukowych i ich użytkowników dostępu do komputera kwantowego.

Dzięki tym urządzeniom możliwe jest uruchamianie wielu różnych eksperymentów i zadań obliczeniowych użytkowników.

Prace przygotowawcze nad projektem hubu kwantowego rozpoczęły się w grudniu 2021 roku. W piątek (4 lutego) nastąpiło podpisanie umowy i przystąpienie instytucji do sieci IBM Quantum Network.

Jak podaje poznańskie centrum, przełomowym momentem w trwającym od niemal roku procesie uzyskania dostępu do komputera kwantowego, były ustalenia jakie zapadły w listopadzie 2021, na konferencji IMPACT w Poznaniu.

Uzyskano wówczas poparcie dla tej inicjatywy od ministra Janusza Cieszyńskiego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Inicjatywa PCSS sfinansowana będzie dotacją celową Prezesa Rady Ministrów ze środków będących w dyspozycji Ministra Cyfryzacji.