{"vars":{{"pageTitle":"Pozytywny skutek uboczny pandemii: Polacy bardziej ufają nauce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania-naukowe","main","nauka","nauka-dla-spoleczenstwa","pandemia","state-of-science-index","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":139715}} }
300Gospodarka.pl

Pozytywny skutek uboczny pandemii: Polacy bardziej ufają nauce

Polacy ufają nauce i naukowcom. Ponad 80 proc. badanych wierzy, że osiągnięcia naukowe mogą zapewnić nam lepszą przyszłość  – pokazują badania State of Science Index. 

Pandemia wpłynęła pozytywnie na poglądy Polaków wobec nauki – pokazują najnowsze wyniki globalnego badania postaw wobec nauki – State of Science Index.

Badanie to jest realizowane od 2017 w 17 krajach na łącznej próbie 17 tys. osób powyżej 18 roku życia przez amerykański koncern 3M zajmujący się produkcją i sprzedażą wyrobów tworzyw sztucznych, materiałów ściernych, elektronicznych i farmaceutycznych.

Według najnowszych wyników, aż 89 proc. spośród ankietowanych Polaków wierzy w badania naukowe, a naukowcy budzą zaufanie 82 proc. badanych.

To o 3 punkty procentowe więcej niż 4 lata temu. W porównaniu z innymi badanymi krajami Polacy są teraz jednym z najbardziej ufających nauce narodów.

Co Polaków przekonuje do nauki?

Zdecydowana większość badanych Polaków wierzy, że nauka może pozytywnie wpłynąć na naszą przyszłość, a osiągnięcia naukowe spowodują, że rok 2021 będzie lepszy od poprzedniego.

Ponad połowa (55 proc.) ankietowanych obywateli wierzy w metody pracy naukowej. Podobne zdanie mamy o nauce jako środka, który rozwiąże globalne problemy społeczne (54 proc). Co drugi z nas wierzy w doniesienia naukowe zgodne z własnymi poglądami (43 proc.)

Pandemia wpłynęła na popularność nauk inżynieryjno-technicznych

W czasach pandemii zmalał sceptycyzm wobec nauki – pokazują badania amerykańskiego koncernu 3M. Wzrasta zaufanie do grup zawodowych takich jak naukowcy, inżynierzy , lekarze i nauczyciele. Rośnie także świadomość społeczna wobec zapotrzebowania na specjalistów w sektorze technologicznym.

Coraz więcej Polaków sądzi, że praca w dziedzinie nauk ścisłych to realny wpływ na pozytywne zmiany. Ponadto, większa liczba Polaków wierzy, że dzięki osiągnięciom naukowym można uczynić świat bardziej zrównoważonym.

Dlaczego część Polaków nie ufa nauce?

Sceptycznie nastawionych do nauki jest 20 procent Polaków. To o 7 procent mniej niż przed wybuchem pandemii.

Polacy ufają nauce bardziej niż Amerykanie, Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy – wynika z raportu.

Ponad 60 procent z osób nastawionych negatywnie do badań naukowych argumentuje swój brak zaufania sprzecznymi opiniami naukowców. Połowa sceptyków przyznaje, że ich negatywne nastawienie do nauki wynika z jej niezrozumienia.

„State of Science Index” to badanie postaw społecznych wobec nauki i technologii realizowane przez firmę 3M. Ankieta badawcza dotyczy 4 zidentyfikowanych kluczowych obszarów prezentujących postawy społeczne wobec nauki i technologii.

Należą do nich: zaufanie do nauki, kapitał społeczny w dziedzinie nauk ścisłych, przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych, zrównoważony rozwój oraz wspólna odpowiedzialność.

Kto kontroluje audytorów? Sprawozdanie z pierwszego roku działalności PANA