{"vars":{{"pageTitle":"Wierzymy, że świat pracy biurowej już nie będzie taki sam – wynika z badania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ankieta","apple","bbc","goldman-sachs","gospodarka","powierzchnie-biurowe","praca-z-domu","praca-zdalna","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"16 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":190557}} }
300Gospodarka.pl

Wierzymy, że świat pracy biurowej już nie będzie taki sam – wynika z badania

Większość osób uważa, że już nigdy nie wrócimy do pracy w biurze w pełnym wymiarze godzin, nawet po pandemii koronawirusa. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BBC.

70 proc. ankietowanych osób wskazało, że pracownicy „nigdy nie wrócą do biura w takim samym wymiarze godzin”.

Większość pracowników zadeklarowała też, że woleliby pracować z domu w pełnym lub przynajmniej częściowym wymiarze.

Kadra kierownicza myśli inaczej

Jeśli chodzi o odpowiedzi dotyczące zalet i wad pracy zdalnej, widać różnicę w opiniach podwładnych i przełożonych. Np. 50 proc. ankietowanych osób na kierowniczych stanowiskach wyraziło przekonanie, że praca z domu obniży kreatywność i pogorszy jakość współpracy. Podobnego zdania było 38 proc. pracowników.

Zarówno szeregowi pracownicy, jak i osoby na stanowiskach kierowniczych przyznały przy tym, że na pracy z domu nie ucierpi ani produkcyjność, ani dochodowość.

Kadra kierownicza w takich firmach jak bank inwestycyjny Goldman Sachs czy gigant technologiczny Apple odrzuciła postulaty większej elastyczności w sposobie pracy, a Goldman Sachs nazwał wręcz pracę z domu „aberracją”.

Mimo tego, badanie wykazało, że ponad trzy czwarte pracowników wierzy, że szefowie pozwolą im nadal pracować z domu.

Biuro też ma swoje zalety

Część osób woli jednak pracować w biurze. Cytowana przez BBC młoda pracownica firmy telekomunikacyjnej TalkTalk zadeklarowała, że jej produktywność jest większa w biurze, bo panują tam bardziej profesjonalne warunki i można się kontaktować z innymi ludźmi.

Z kolei cytowany przez brytyjskie medium pracownik firmy przemysłu obronnego z Manchesteru pracujący zdalnie wskazał natomiast, że oszczędza dużo czasu, bo nie musi dojeżdżać do pracy. Nie chodzi też do drogich kawiarni, co korzystnie wpływa na jego zdrowie i finanse. Ale przyznał, że ma obawy o początkujących pracowników.

Podobnie uważa większość ankietowanych. Ponad 60 proc. z nich wskazuje, że młodym ludziom będzie trudno robić postępy bez osobistego kontaktu z innymi i porad bardziej doświadczonych pracowników.

Zdecyduje rozwój sytuacji epidemicznej

Specjaliści ostrzegają, że powrót do biur może bardzo pogorszyć sytuację epidemiczną w razie nowej fali zakażeń. Najważniejszą metodą walki z pandemią jest unikanie kontaktu z innymi ludźmi – wskazują.

Latem, gdy restrykcje przeciwepidemiczne były łagodzone, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zalecił „stopniowy powrót do pracy” w Anglii. W innych częściach kraju wielu osobom radzi się jednak kontynuowanie pracy zdalnej, o ile to możliwe.

Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię YouGov na próbie prawie 1,7 tys. pracujących dorosłych i 530 osób zajmujących kierownicze stanowiska w biznesie.

Wielka Brytania znosi obostrzenia, mimo rosnącej liczby zakażeń Deltą