{"vars":{{"pageTitle":"Prace nad nowym Wiedźminem jeszcze w tym roku. Ale „Dziki Gon” wciąż przynosi ogromne zyski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cd-projekt","eksport","gry","gry-komputerowe","main","najnowsze","wiedzmin","wiedzmin-3"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"4 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":669553}} }
300Gospodarka.pl

Prace nad nowym Wiedźminem jeszcze w tym roku. Ale „Dziki Gon” wciąż przynosi ogromne zyski

CD Projekt, producent gry „Wiedźmin”, zapowiedział początek prac nad najnowszą częścią jeszcze w tym roku. To gigantyczna niespodzianka dla fanów. Tymczasem dziewięć lat po premierze ogromne zyski wciąż przynosi ostatnia część gry, „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Producent sagi Wiedźmin jeszcze w tym roku uruchomi prace nad nową częścią gry. – Chcielibyśmy, aby do połowy roku przy projekcie pracowało około 400 osób – powiedział Adam Badowski, dyrektor generalny firmy, w rozmowie z agencją Reuters.

Projekt o nazwie „Polaris” to nowa trylogia rozszerzająca uniwersum średniowiecznej serii fantasy „Wiedźmin”, która podbiła rynek gamingowy na całym świecie i stała się jednym z głównych polskich produktów eksportowych.

CD Projekt nie podał co prawda daty premiery nowej gry, ale obserwatorzy rynku twierdzą, że zadebiutuje ona w 2026 lub 2027 roku. Tymczasem dziewięć lat od swojej premiery ogromne zyski dla CD Projektu wciąż przynosi ostatnia i najbardziej popularna część sagi, „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Wiedźmińskie uniwersum podbija świat

Fenomen Wiedźmina nie wykazuje oznak osłabienia. Powstały gry wideo, popularny serial, a teraz adaptacja anime.

Ale zaczęło się od opowiadań i powieści Andrzeja Sapkowskiego, pisanych już w latach 80. To właśnie w nich ukazał świat tytułowego Wiedźmina, czyli Geralta z Rivii, zabójcy potworów. Sapkowski nie mógł wtedy przewidzieć, że kiedyś będzie to być może jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów fantasy na świecie. W końcu minęło ponad 20 lat, zanim jego książki zyskały międzynarodowe uznanie.


Czytaj także: Po premierze Wiedźmina na Netfliksie jedno wiemy na pewno: saga to pierwszy w historii polski produkt, który odniósł globalny sukces


I tak, w 2007 roku CD Projekt, mała polska firma z branży gamingowej, wydała pierwszą grę, opartą na książkach Sapkowskiego. Gra odniosła sukces, a po czterech latach ukazała się równie udana kontynuacja. Jednak przełom nadszedł w 2015 roku wraz z premierą gry „Wiedźmin 3. Dziki Gon”, która sprzedała się znakomicie i z biegiem czasu zdobyła chyba wszystkie możliwe w branży nagrody. Z nagrodą za najlepszą grę roku włącznie.

Od premiery pierwszej gry w 2007 roku, Wiedźmin sprzedał się w ponad 75 milionach egzemplarzy, generując dla CD Projektu ponad miliard złotych zysku. Producent realizuje także inne gry, jak choćby popularny „Cyberpunk”. Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku grupa zanotowała 325 mln zł przychodów i 91 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

W maju ubiegłego roku firma poinformowała natomiast, że część trzecią część gry o Wiedźminie zakupiło ponad 50 milionów graczy na całym świecie. To pokazuje, że seria jest jedną z największych serii gier wideo wszechczasów.

Wiedźmin kojarzy się z Polską

Wiedźmin jest też jednym z najlepszych polskich towarów eksportowych, który zmienił polski rynek gier. Jak pod koniec 2019 roku pisał Bloomberg, seria gier w oparciu o historię Wiedźmina pomogła akcjom spółki CD Projekt wzrosnąć o 21 tysięcy procent (!) od 2009 roku. Był to największy taki skok w Europie w mijającej dekadzie.

Brytyjski The Guardian umieścił „Wiedźmina 3: Dziki Gon” na 5. miejscu w rankingu 50 najlepszych gier w XXI wieku. – Wiele gier oferuje powierzchowny wybór między dobrem a złem, ale Wiedźmin zadaje sobie pytanie, co się stanie, gdy dryfujesz na falach historii i polityki, na które nie masz wpływu. Geralt z Rivii nie jest bohaterem; jest po prostu wyrzutkiem obecnym w burzliwym momencie historii swojego królestwa – napisał dziennik.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


O randze Wiedźmina dość mówi też fakt, że w 2011 roku, jako pamiątkowy prezent z Polski, drugą część gry Barackowi Obamie wręczył premier Donald Tusk. Ówczesny prezydent USA przyznał jednak po latach, że w Wiedźmina 2 nie zagrał, bo jest słaby w gry wideo.

Jak wynika z raportu „The Game Industry of Poland – report 2023” przychody polskiej branży gier w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły o 250 proc. Najbardziej widoczne są polskie produkcje AAA – w przemyśle gier komputerowych określa się tak gry o najwyższych budżetach przeznaczonych na produkcję i promocję. Na pierwszym miejscu wciąż plasuje się „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Czytaj także: