{"vars":{{"pageTitle":"Pracodawcy i związki zawodowe protestują przeciw nowym zapisom ustawy o przeciwdziałaniu epidemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["epidemia","epidemia-koronawirusa","koronawirus","polska","premier-rp","rada-dialogu-spolecznego","rada-ministrow","rds","rzad"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":46615}} }
300Gospodarka.pl

Pracodawcy i związki zawodowe protestują przeciw nowym zapisom ustawy o przeciwdziałaniu epidemii

W ustawie o zmianie ustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 oraz niektórych innych ustaw, przegłosowanej przez Sejm 28 marca, pojawił się zapis dający premierowi uprawnienia do odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego w trakcie epidemii. Organizacje pracodawców i związki zawodowe złożyły w tej sprawie protest.

Do organizacji, które przystąpiły do oficjalnego protestu należą m.in. OPZZ, NSZZ Solidarność, Business Centre Club, Pracodawcy RP czy Związek Rzemiosła Polskiego.

„Niezależność i autonomia organizacji związkowych i organizacji pracodawców jest fundamentem dialogu społecznego, zagwarantowanym nie tylko w ustawie, ale także w dokumentach międzynarodowych, w tym w Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy i Traktatach Unii Europejskiej. Takie uprawnienie organu rządowego – Prezesa Rady Ministrów to zamach na niezależność organizacji związkowych i organizacji pracodawców” – piszą w komunikacie prasowym protestujący.

Rada Dialogu Społecznego (RDS) została powołana przez Prezydenta RP w 2015 roku. Instytucja ta stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym.

>>> Czytaj także: 11 rozwiązań w Tarczy Antykryzysowej ważnych dla firm, pracowników i samozatrudnionych