{"vars":{{"pageTitle":"Prawie 2 biliony dolarów na OZE. Świat wydaje na czystą energię więcej niż na paliwa kopalne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","energetyka","energia-odnawialna","mae","najnowsze","oze","paliwa-kopalne"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"30 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":574882}} }
300Gospodarka.pl

Prawie 2 biliony dolarów na OZE. Świat wydaje na czystą energię więcej niż na paliwa kopalne

Światowe inwestycje w zeroemisyjną energię sięgną w tym roku 1 740 miliardów dolarów, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii. To ponad 60 proc. łącznej kwoty, jaką państwa świata zainwestują w energetykę w 2023 roku. Zielona energetyka rozwija się jednak głównie na Zachodzie i w Chinach.

W 2022 roku na inwestycje energetyczne przeznaczono 2 619 mld dolarów. Z tego 1 617 mld dolarów stanowiły wydatki na zieloną energetykę. W tym roku ma to być odpowiednio 2 791 mld i 1 740 mld.

Sektor zeroemisyjny rozwija się szybciej

Roczne wydatki na zeroemisyjną energetykę będą w tym roku o 24 proc. wyższe niż w 2021 roku. Tymczasem wydatki na energetykę wykorzystującą paliwa kopalne – jedynie o 15 proc. wyższe.

Na każdego dolara zainwestowanego w paliwa kopalne, około 1,7 dolara jest obecnie przeznaczane na czystą energię. Pięć lat temu stosunek ten wynosił jeden do jednego. Jednym z najlepszych przykładów są inwestycje w energię słoneczną, które po raz pierwszy wyprzedzą inwestycje w produkcję ropy naftowej – mówi dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol, cytowany w komunikacie.

Jak zmieniał się udział inwestycji w czystą energię na przestrzeni lat, widać na poniższej grafice.

Czynniki wpływające na zmiany

Zdaniem analityków MAE, na wzrost wartości inwestycji wpłynęło ożywienie światowej gospodarki po spadkach spowodowanych pandemią. Dodatkowo do skupienia się na energii odnawialnej skłoniła wiele państw agresja Rosji na Ukrainę.


Czytaj także: Wiceminister klimatu: Energetyka odnawialna będzie rozwijać się szybciej niż planujemy [WYWIAD]


I to mimo tego, że Europa w 2022 roku zwiększyła wydatki na import gazu skroplonego, reagując na mniejsze dostawy gazu z Rosji. Globalne wydatki na dostawy gazu sięgnęły 28 miliardów dolarów w ubiegłym roku. W tym roku powinny zamknąć się w 16 miliardach.

Na to idą pieniądze?

W ramach zielonych inwestycji prym wiodą OZE i elektryfikacja transportu. Oprócz tego istotne są inwestycje w magazynowanie energii, pompy ciepła i energetykę jądrową.

Oczekuje się, że w 2023 r. energia niskoemisyjna będzie stanowić prawie 90 proc. całkowitych inwestycji w wytwarzanie energii elektrycznej. Oczekuje się, że ponad 1 mld dolarów dziennie będzie przeznaczany na inwestycje w energię słoneczną w 2023 r. (380 mld dolarów w całym roku), po raz pierwszy przewyższając wydatki na wydobycie ropy naftowej – czytamy w podsumowaniu raportu.

Nie taki jednoznaczny obraz

Zwiększenie wydatków na czystą energię widać jednak przede wszystkim w państwach rozwiniętych i w Chinach. Co innego kraje rozwijające się.

Istnieją pewne jasne punkty, takie jak dynamiczne inwestycje w energię słoneczną w Indiach oraz w odnawialne źródła energii w Brazylii i niektórych częściach Bliskiego Wschodu. Inwestycje w wielu krajach są jednak hamowane przez takie czynniki, jak wyższe stopy procentowe, niejasne ramy polityczne i zasady rynkowe, słaba infrastruktura sieciowa, napięta sytuacja finansowa przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz wysoki koszt kapitału – czytamy także w komunikacie.

MAE zwraca też uwagę, że obok inwestycji w wytwarzanie energii odnawialnej, należy inwestować w systemy energetyczne. Chodzi o to, by zapewnić im większą zdolność do dostosowywania się to zmiennych warunków.

Kolejnym kluczowym elementem będzie dostęp do finansowania. Zdaniem analityków konieczne będzie zwiększenie skali zielonych instrumentów finansowych i większe wsparcie ze strony międzynarodowych instytucji finansujących rozwój.

Społeczność międzynarodowa musi zrobić znacznie więcej, zwłaszcza w celu pobudzenia inwestycji w gospodarkach o niższych dochodach, w których sektor prywatny niechętnie się angażuje – podsumowano.

Polecamy też: