{"vars":{{"pageTitle":"Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwszą połowę 2023 r.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","deficyt-budzetowy","finanse-publiczne","inflacja","main","makroekonomia","ministerstwo-finansow","najnowsze","rzad","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":420875}} }
300Gospodarka.pl

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwszą połowę 2023 r.

Zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany przynajmniej przez pierwsza dwa kwartały przyszłego roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że zerowy VAT na artykuły spożywcze będzie głównym elementem tarczy antyinflacyjnej w przyszłym roku. Jak dodał będzie to kosztowało budżet ubytek dochodów w wysokości około 8 mld zł.

– Około 8 mld zł, a licząc dynamicznie może nawet powyżej 8 mld zł; ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego, aby złagodzić ceny produktów dla Polaków – mówił Morawiecki.

Jednocześnie powtórzył, że rząd przywróci podwyższone stawki podatku na energię i paliwa. Ale, jak dodał, rząd planuje zastosowanie innych działań osłonowych.

– To przede wszystkim zamrożenie cen. W przypadku cen prądu zostaną one zamrożone na obecnym poziomie przy zużyciu do 2000 kWh rocznie. Dla osób z niepełnosprawnościami jest to 2600 kWh, zaś w przypadku dużych rodzin i rolników 3000 kWh – przypomniał premier.


Czytaj: Koniec zerowego VAT na gaz, podatek od paliw też w górę. Kruszy się tarcza antyinflacyjna rządu


Morawiecki podkreślił jednocześnie, że obecnie w Sejmie trwają prace nad zamrożeniem cen gazu. Więcej o tym projekcie pisaliśmy w tym tekście.

Zgodnie z projektem ustawy, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe. Maksymalną cenę na gaz określono na 200,17 zł/MWh. Dla najuboższych przewidziano ponadto zwrot podatku VAT.


Polecamy: Ropa tanieje, a benzyna prawie wcale. To może być ucieczka do przodu przed podwyżką VAT


– Ceny energii to praźródło wszystkich innych cen (…) w związku z tym dusząc ceny energii staramy się zdusić inflację wielu innych produktów, wielu innych usług – podkreślił szef rządu.

Premier dodał też, że rząd jest zdeterminowany, by podtrzymać wszystkie wprowadzone wcześniej programy socjalne.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska dodała, że jeszcze w tym tygodniu MF opublikuje rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność.

Rzeczkowska poinformowała też, że poprosiła ministrów innych resortów o przedstawienie planu potencjalnych oszczędności budżetowych. Było to przedmiotem wtorkowych obrad rządu.

– Umówiliśmy się na próg 5 proc. To będzie decyzja każdego z ministrów, w jakim zakresie będzie proponował i planował te oszczędności. Nie jest intencją ministra finansów, by ingerować tę politykę, którą każdy resort samodzielnie prowadzi. A więc to jest decyzja po stronie każdego ministra-dysponenta danej części budżetowej, żeby racjonalnie do 5 proc. swoich wydatków zaoszczędzić – mówiła szefowa resortu finansów.

opracowanie własne/PAP

Podwyżka VAT na benzynę może namieszać w cenach. Chyba, że sprzedawcy obniżą marże