{"vars":{{"pageTitle":"Prezes NBP deklaruje: Będziemy współpracować z rządem. "Czas kampanii wyborczej się skończył"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","main","makroekonomia","najnowsze","najwazniejsze","nbp","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":639264}} }
300Gospodarka.pl

Prezes NBP deklaruje: Będziemy współpracować z rządem. „Czas kampanii wyborczej się skończył”

NBP będzie współpracować z nowym rządem i ministrem finansów, deklaruje prezes banku centralnego Adam Glapiński. I tłumaczy, dlaczego Rada Polityki Pieniężnej przestała obniżać stopy procentowe. 

Prezes NBP wyjaśniał ostatnią decyzję RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian na comiesięcznej konferencji prasowej. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w grudniu poziomu stóp. Wcześniej RPP obniżyła je o 75 pkt bazowych we wrześniu i 25 pkt bazowych w październiku. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc.

Adam Glapiński powiedział, że RPP, choć wstrzymała się z obniżkami, to jest przekonana o dalszym spadku inflacji. Jak mówił aktywność gospodarcza jest nadal słaba, a silne wcześniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej przyczyniło się do schłodzenia akcji kredytowej,

Prezes dodał, że prognozy NBP wskazują, ze inflacja będzie stopniowo spadać w kolejnych kwartałach. Będzie to wolniejszy spadek, ale będzie postępował. Według Glapińskiego w ciągu dwóch lat dojdzie do osiągniecia celu inflacyjnego. To inflacja na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchylenia o punkt procentowy na plus lub minus.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Glapiński dodał, że jednocześnie jest duża niepewność co do kształtowania się cen regulowanych. Jak powiedział samo przywrócenie stawki 5 proc. VAT na żywność może podnieść inflację o 0,9 pkt procentowego.

– To powoduje, że Rada musi się powstrzymać od zmian w polityce pieniężnej. Podejrzewamy, że w marcu wszystkie te elementy będą znane i będziemy mogli przedstawić coś bardziej kontentego. W marcu Rada się nad tym pochyli i wtedy możliwe są dalsze decyzje – powiedział Glapiński.

NBP będzie współpracował z rządem

Prezes NBP zadeklarował też, że bank centralny będzie współpracował z nowym ministrem finansów i rządem.

– Współpraca z każdym nowym rządem będzie dobrze się układać, tak, jak z poprzednim. Taka jest nasza instytucja. Ludzie pracujący w NBP są propaństwowi i dlatego NBP jest silny i niezależny, co jest też uregulowane w konstytucji, ustawie i międzynarodowych traktatach – powiedział Glapiński.


Zobacz: „Łaski nie robi”. Tusk o deklaracjach współpracy NBP z rządem i Trybunale Stanu dla Glapińskiego


Jak dodał, „skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie i teraz wracamy do normalnej pracy”.

Politycy z partii tworzących nową koalicję rozważają skierowanie wniosku o postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Wypowiadał się na ten temat m.in. lider PO Donald Tusk. Główny zarzut pod adresem prezesa NBP to upolitycznienie banku.

NBP odpiera zarzuty i jest zdania, że oskarżenie prezes przed TS nie miałoby podstaw prawnych.

oprac. Marek Chądzyński

To też może Cię zainteresować: