{"vars":{{"pageTitle":"Prezes PGG: Ceny węgla jeszcze spadną, ale koszty wzrosły","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gornictwo","najnowsze","polska-grupa-gornicza","surowce","wegiel","wegiel-kamienny"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"26 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":553904}} }
300Gospodarka.pl

Prezes PGG: Ceny węgla jeszcze spadną, ale koszty wzrosły

Ceny węgla będą spadać, ale nie wrócą do poziomu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, uważa prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala.

One się będą obniżały. Czy powrót do wielkości przedwojennych? To będzie trudne, raczej nie. Na pewno będą na wyższym poziomie, bo wzrosły koszty – powiedział Tomasz Rogala dziennikarzom podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Chodzi o koszty pracy, urządzeń, maszyn. Podobny trend widać i na rynku polskim, i europejskim. Zdaniem prezesa, te koszty będą dużo wolniej spadały.


Czytaj także: Węgla jest nawet więcej niż potrzeba. Tak samo może być w kolejnych miesiącach


Widzimy, że na rynkach światowych spadek cen był bardzo duży, potem został zatrzymany. Teraz nie ma już chęci ze strony uczestników rynku do sprzedaży poniżej 150 dolarów [za tonę] – mówił prezes PGG.

Agencja Rozwoju Przemysłu podała wcześniej, że na rynku NEWC w Australii oraz RB w RPA ceny węgla obniżyły się do odpowiednio 178,53 USD/t i 127,50 USD/t w marcu. Natomiast europejski tygodniowy indeks CIF ARA spadł w marcu z 161 USD/t do 142 USD/t.

Nadwyżka po zakupach na zapas

Zdaniem Tomasza Rogali, obecna nadwyżka węgla w Polsce to skutki działania w warunkach szoku w okresie przed sezonem grzewczym.

Bardzo wiele zakupów było robione z marginesem zabezpieczenia. Wiele podmiotów ma zapasy większe niż normalnie. Ten rok będzie czasem wyrównania się popytu i podaży – wskazał.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Według danych zebranych przez Fundację Instrat, łączne zapasy węgla kamiennego w Polsce sięgały 9,13 mln ton na koniec lutego. To o 4 proc. więcej niż w styczniu.

PGG planuje w tym roku wydobyć ponad 23 mln ton węgla. To o kilkaset ton więcej niż wcześniej planowano. W 2022 roku grupa wydobyła 22,6 mln ton surowca.

Polecamy też: