{"vars":{{"pageTitle":"Produkcja w polskim przemyśle hamuje. GUS podał nowe dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["makroekonomia","najnowsze","produkcja-przemyslowa","przemysl","spowolnienie-gospodarcze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":412062}} }
300Gospodarka.pl

Produkcja w przemyśle wyhamowała. „Gospodarka zwalnia” – mówią analitycy

W większości działów przemysłu produkcja w październiku wzrosła w ujęciu rocznym, podał GUS. Ale już od 2023 produkcja zacznie spadać, prognozują analitycy.

Według wstępnych danych, w październiku 2022 roku, w stosunku do października 2021 roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 25 spośród 34 działów przemysłu – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ogółem jednak wzrost produkcji sprzedanej wyniósł w październiku 6,8 proc. w ujęciu rocznym. To sporo poniżej konsensusu, który wynosił 8,1 procent. To też mocny spadek względem września, kiedy wzrost produkcji w ujęciu rocznym wyniósł 9,8 procent.

Wzrost zanotowano m.in. w produkcji pojazdów samochodowych (o 41,6 proc. rok do roku), urządzeń elektrycznych (wzrost o 25,2 proc.) czy w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 23,4 proc.).

Spadek w porównaniu z październikiem ubiegłego roku, wystąpił w 9 działach. Chodzi m.in. o wytwarzanie i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Spadek wyniósł 16,2 procent.

Ale w porównaniu z wrześniem tego roku dane prezentują się już inaczej. W ujęciu miesięcznym produkcja spadła w 24 z 35 działów. Spadek odnotowano m. in. w produkcji metali (o 8 proc.), w produkcji (6,2 proc.) i naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 7,4 proc.).

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem wystąpił w 10 działach, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię i wodę. Wzrost ten może mieć jednak charakter sezonowy, związany z nadejściem sezonu grzewczego i zmianą czasu.

Od 2023 „solidne spadki”

Analitycy wskazują, że październikowe dane świadczą o wyhamowaniu w polskim przemyśle.

Produkcja sprzedana przemysłu wyhamowała do 6,8 proc. w ujęciu rocznym w październiku, z dużym wkładem wysokiej bazy w produkcji energii – wskazują np. ekonomiści banku Pekao:

Ich zdaniem na początku przyszłego roku produkcja będzie już odnotowywała spadki w ujęciu rocznym.

Na to, że dane o produkcji są gorsze, niż można było oczekiwać, wskazują też ekonomiści mBanku. Ich zdaniem, wraz z danymi o wynagrodzeniach, świadczy to o spowolnieniu w całej gospodarce:


Opracowanie: Martyna Maciuch


Polecamy też: