{"vars":{{"pageTitle":"Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7,8% r\/r. Energetyka z najwyższym wynikiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywnosc-przemyslowa","analiza","bank-pekao-s-a","energetyka","glowny-urzad-statystyczny","produkcja-przemyslowa","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":221260}} }
300Gospodarka.pl

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7,8% r/r. Energetyka z najwyższym wynikiem

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w październiku o 7,8 proc., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). To ponad 2 punkty procentowe więcej, niż oczekiwali analitycy.

W ujęciu rocznym, w ubiegłym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 7,8 proc. Natomiast w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 2,3 proc. – podał Urząd.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku produkcja ukształtowała się na poziomie o 9,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2020 roku i o 2 proc. wyższym niż we wrześniu 2021 – podano także.

Wzrost odnotowano „w większości głównych grupowań przemysłowych” – wskazał GUS. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią (o 27,3 proc). Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych (o 3,4 proc.).

GUS poinformował także, że od stycznia do października 2021 roku produkcja sprzedana przemysłu była o 14,9 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wzrost dużo wyższy, niż spodziewał się rynek

Konsensus rynkowy dotyczący wzrostu produkcji przemysłowej w październiku 2021 w ujęciu rocznym wynosił 5,4 proc. Wzrost na poziomie 7,8 proc. to więc 2,4 punktu procentowego więcej, niż przewidywali eksperci.

„Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w październiku (…), bijąc na głowę prognozy rynku i naszą” – wskazali analitycy banku Pekao SA w swoim komentarzu po publikacji danych.

Jednak, jak dodają, stoi za tym głównie wzrost produkcji nośników energii – „ten sektor dodał (…) 1,7 pkt. proc. do dynamiki produkcji. Nie wiemy, jaką naturę miało to przyspieszenie i, patrząc na warunki pogodowe, przypuszczamy, że możliwą przyczyną był zwiększony popyt na energię elektryczną w Europie w związku z niedoborami produkcji z innych źródeł w czasie tzw. kryzysu energetycznego”.

Jak podają analitycy Pekao w swoim komentarzu na portalu Twitter, jeśli odjąć wzrost z sektora energetycznego, w ostatnich trzech miesiącach 2021 roku w ogóle nie widać przyspieszenia wzrostu cen produkcji sprzedanej przemysłu:

W swoim komentarzu eksperci banku wskazują też jednak, że lepszy od oczekiwań okazał się wynik przetwórstwa. „Tu przegląd dynamik wg kodów PKD wskazuje na to, że na początku stawki dominują zarówno branże zorientowane eksportowo (produkcja maszyn i urządzeń, wyrobów elektronicznych i optycznych), jak i gałęzie o większym udziale absorpcji krajowej (przemysł chemiczny, metalowy i mineralny)” – podali.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND