{"vars":{{"pageTitle":"Prognoza IPAG. Tak będzie wyglądała stopa bezrobocia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","budownictwo","ipag","najnowsze","praca","pracownicy","przemysl","rynek-pracy","stopa-bezrobocia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":735645}} }
300Gospodarka.pl

Prognoza IPAG. Tak będzie wyglądała stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia nieco wzrośnie do poziomu 5,2 proc. na koniec 2025 roku, przewiduje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2024 roku wyniosła 5,1 proc. Oznacza to, że jej wartość utrzymała się w porównaniu z końcem 2023 roku oraz wzrosła o 0,1 punktu procentowego w zestawieniu z końcem trzeciego kwartału.

Zazwyczaj w końcu roku stopa bezrobocia nieco wzrasta ze względu na czynniki sezonowe. Wynik ten odczytać należy jako wyraz dobrej, z punktu widzenia pracowników, sytuacji na rynku pracy. Z punktu widzenia pracodawców widoczny jest brak wykwalikowanych pracowników w wielu branżach – tłumaczy Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych w najnowszym raporcie.

Zdaniem IPAG w kolejnych kwartałach stopa bezrobocia kształtować się będzie na poziomie nieznacznie wyższym niż w analogicznych kwartałach lat poprzednich, z uwzględnieniem czynników sezonowych. Według prognozy Instytutu, stopa bezrobocia nieco wzrośnie do poziomu 5,2 proc. na koniec 2025 roku. Natomiast w 2026 r. obniży się do 5,1 proc.

Przejściowy wzrost stopy bezrobocia w 2025 roku nie będzie stanowić znaczącego wyzwania w skali makroekonomicznej. Tłumaczyć go należy utrzymywaniem się przez dłuższy czas złej koniunktury w przemyśle i budownictwie oraz wzrostem kosztów funkcjonowania, co skłania przedsiębiorstwa do szukania oszczędności i racjonalizacji procesów wytwórczych. Procesy te na mało elastycznym rynku pracy działają z opóźnieniem. Mała skala tego wzrostu wynika z niedoboru siły roboczej, spowodowanej wpływem czynników demograficznych – czytamy w raporcie Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

W ocenie IPAG w średniej i długiej perspektywie stopa bezrobocia utrzymywać się będzie nadal na niskim poziomie, jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Polecamy też: