Program Poland.Business Harbour został rozszerzony na firmy z branż strategicznych z całego świata. Inicjatywa działa od września 2020 roku. To pakiet ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, oraz małym, średnim i dużym firmom relokację na terytorium Polski.
Program Poland.Business Harbour ma umożliwiać małym, średnim i dużym firmom przeniesienie swojej działalności do Polski.
Początkowo program był skierowany do Białorusinów. Następnie rozszerzono go na obywateli Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy.
Teraz inicjatywa ma wspierać firmy z sektora nowych technologii i zatrudniających wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie programowania relokacji pracowników również z innych części świata.
W ramach nowej ścieżki programu nie ma listy krajów, co oznacza że można aplikować o relokację pracowników z całego świata.
Program #PolandBusinessHarbour – kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, oraz małym, średnim i dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium RP został rozszerzony na firmy z branż strategicznych z całego świata.
ℹ https://t.co/oP501CLUaU pic.twitter.com/olOr6VtFOA
— Centrum GovTech (@GovTechPL) September 5, 2022
Co to jest Poland.Business Harbour?
Program obejmuje trzy ścieżki udziału: dla indywidualnych specjalistów IT, startupów oraz dojrzałych firm, od mikroprzedsiębiorców po największych firm na rynku.
W ramach programu stworzony został specjalny typ wizy, który pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia. Taka wiza umożliwia też założenie firmy oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Wystawiono już ponad 55 tysięcy takich wiz.
Program został zainicjowany w ramach odpowiedzi na sytuację polityczną na Białorusi i konieczność zapewnienia szansy rozwoju białoruskiej branży IT, która jest szczególnie narażona na prześladowania.
– Na przestrzeni dwóch lat działania Programu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła ponad 140 firm, które zgłosiły do relokacji niemal 49 tys. pracowników – z czego ok 35 tys. (70 proc.) po agresji Rosji na Ukrainę. Większość relokowanych pracowników to obywatele Białorusi. Łączna wartość inwestycyjna zakończonych i trwających inwestycji to niemal 180 mln euro – wynika z informacji gov.pl
Program organizowany jest przez: Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Nisko oprocentowane kredyty mieszkaniowe dla młodych. Kaczyński zdradza plany rządu