{"vars":{{"pageTitle":"Projekt ustawy odległościowej ma wpłynąć do Sejmu do czerwca","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300klimat","elektrownie-wiatrowe","energetyka","farmy-wiatrowe","ireneusz-zyska","klimat","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","oze","projekt-ustawy","sejm","transformacja-energetyczna","ustawa-odleglosciowa-10h"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"12 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":302805}} }
300Gospodarka.pl

Projekt ustawy odległościowej ma wpłynąć do Sejmu do czerwca

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy odległościowej 10h – powinien wpłynąć do Sejmu do czerwca br. – potwierdził wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jego zdaniem projekt będzie przedmiotem prac sejmowych już w przyszłym miesiącu.

– Co do ustawy o energetyce wiatrowej na lądzie, tzw. reguła 10h, potwierdzam – są na ukończeniu prace legislacyjne projektu rządowego – powiedział Zyska podczas sejmowej debaty w sprawie w sprawie potencjału i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

– Zgodnie z planem, zakładamy, że w czerwcu Wysoka Izba będzie pracować nad tym projektem. Oczywiście, wcześniej musi Rada Ministrów ten projekt zaakceptować. Pracujemy nad konsensusem, tak aby projekt był akceptowalny dla społeczeństwa – dodał.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało w połowie kwietnia br., że projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy odległościowej 10h – został do niego przekazany z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Po zmianie gospodarza projektu trwają prace i analizy zmierzające do szybkiego przekazania projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt nowelizacji zakłada m.in. rezygnację z tzw. zasady odległościowej, zakładającej minimalną odległość elektrowni od budynku równą dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej (10h) i wprowadza bezwzględną odległość minimalną (500 metrów).