{"vars":{{"pageTitle":"Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. W październiku rząd podejmie decyzję","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","polityka","prawo","tarcza-antyinflacyjna","waldemar-buda"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"13 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":313589}} }
300Gospodarka.pl

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. W październiku rząd podejmie decyzję

Decyzja o ewentualnym dalszym przedłużeniu lub ograniczeniu tarczy inflacyjnej zapadnie w październiku i będzie zależna od wysokości inflacji oraz jej wpływu na koszyk dóbr podstawowych, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Decyzja będzie podejmowana w momencie, w którym upływa jej ważność. Była podejmowana teraz w czerwcu, w związku z tym, że inflacja nie tyle spadała, co rosła. Decyzja będzie w październiku – w zależności od tego, w jakim momencie będzie się znajdować [inflacja]. Przecież nikt nie wyklucza, że ona może być przedłużona albo może być ograniczona, w zależności od sytuacji” – powiedział Buda w Radiu Zet.

„Działania osłonowe dotyczą dóbr pierwszej potrzeby. Jak będą bardzo drogie maszyny przemysłowe, będą drożały na poziomie 17 proc., a żywność na poziomie 5 proc., to będzie zupełnie inna sytuacja. Więc trzeba zwrócić uwagę na to, co najbardziej drożeje i czy to najbardziej dotyka większości Polaków” – dodał minister.

W ub. tygodniu Sejm przyjął ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zakłada przedłużenie rozwiązań z tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżenia akcyzy, VAT i podatku od sprzedaży detalicznej na paliwa, nawozy, nośniki energii elektrycznej do 31 października 2022 r.

Według szacunków Ministerstwa Finansów tarcze antyinflacyjne obniżają wskaźnik inflacji o ok. 1,5 do 2 pkt proc.